top of page
  • Writer's pictureVeru Diblíková

Pivovar Guinness

Slíbila jsem vám ve článku ,,Co navštívit v Irsku'' že se na továrnu Guinness zaměřím víc, jelikož je opravdu o čem psát. Tak pojďme na to.

Pár čísel kolem Guinnesse⬇️ 🍺 Guinness je šestým největším pivovarem na světě. 🍺Svoje produkty vyrábí v 50. státech světa a prodává je ve 150. 🍺Každý den se vypije 10 milionů sklenic tohoto piva. 🍺Podle odborníků se pivo čepuje přesně 119,3 sekund k dokonalému načepování ze dvou píp. Sklenice má být přitom nakloněna v úhlu 45°.

🍺 Pracuje pro něj 12 500 zaměstnanců.

🍺 V kategorii stout je podíl Guinnesse 80 % celosvětové produkce. 🍺19. května 1769 Guinness vyváží své pivo poprvé do zahraničí. 🍺 Storehouse byl otevřen teprve roku 2006. Zajímavostí ⬇️ 🍻 Guinness má méně kalorií než sklenice polotučného mléka nebo pomerančového džusu. 🍻Guinness není černý. Když zvednete sklenici vzhůru proti světlu,zjistíte že je temně rubínový. 🍻 Na většině reklamních plakátech se nejčastěji objevují zvířata, jako je klokan, pštros, lev ale hlavně tukan, který se stal stejně,jako harfa symbolem piva Guinnness. 🍻Guinnessova kniha rekordů je opravdu součástí tohoto pivovaru. Všechno to začalo v roce 1955, když se tehdejší ředitel pivovaru, sir Hugh Beaver, pustil do sporu s přáteli, kteří se nemohli shodnout, zdali je nejrychlejším evropským ptákem tetřev nebo kulík. 🍻Když si koupíte plechovku,můžete v ní slyšet chrastivý zvuk. Je to kvůli plastové kuličce,která spojuje dusík a CO2, co se po otevření uvolní a dodává pivu unikátní lavinový efekt: nalévané pivo se usadí, zůstane čiré a krémová pěna vydrží po celou dobu pití. Musí se nalít celé a na jeden zátah,pak chutná i doma jak čepované. 🍻Arthur Guinness začal vařit pivo v roce 1759 v pivovaru St. James's Gate, v Dublinu. Dne 31. prosince 1759 podepsal smlouvu o pronájmu nevyužitých částí pivovaru na 9000 let za 45 liber ročně. Jak probíhala prohlídka ⬇️ Továrna má celkem 7 pater,které procházíte bez průvodce. Začínáte u vstupu, kde vás trošku šacují-respektive vaší tašku. Po zaplacení 20€ dostanete letáčky a kupón na pivečko. V prvním patře si můžete vyslechnout jednoho ze zaměstnanců, který vám vysvětlí co v jakém sálu očekávat a taky něco z historie, zbytek prohlídky jdete,ale už samostatně. Hned ze začátku si také můžete zakoupit různé suvenýry.


Potom co projdete úvodní místností,která vám má dát pocit,že jste v obrovském sudu, procházíte místy,jež vás provedou celým procesem výroby. Začínáte u surovin- ječmen,voda,chmel a kvasnice. Dále procházíte kolem procesů jako je pražení,fermentace,vaření a nebo třeba zjistíte, že v každé pintě je 30 milionů bublin.

V druhém patře pokračuje výstava miniatur všech druhů transportu piva do jednotlivých zemí,pracovní nástroje a taková ,,brána,, ze sudů.


Následuje část ochutnávek ve třetím patře, do které vcházíte osvíceným tunelem. Samozřejmě na tuto místnost se čeká celkem fronta a uvnitř to vypadá jako čistě bílá laboratoř. Oceníte tam různé vůně, které můžete čichat z vonných výparů a pivo ochutnáváte ze štamprle,takže v ruce držíte úplně malého Guinnesse. Pokračujete patrem s reklamními předměty a slavnými slogany, z nichž některé jsou používané i dnes. Následuje pro pivaře asi nejlepší část (na kterou je opět fronta) a tou je Akademie piva. Místnost plná píp a posezení na jeho vychutnání. Zde se naučíte, jak správně čepovat tento nápoj z chmele a celkem novinkou to může být i pro zkušené barmany jelikož systém je krapet jiný. Každý, kdo si načepuje svůj nápoj na konec dostane certifikát se svým jménem a samozřejmě to co si naliješ to si taky vypiješ. Každý má však možnost jen jedné pinty, pokud mu někdo nedá tu svou.


Pokud vám jedna sklenice piva nestačí, tak v sedmém patře se nachází Gravity bar,kde si můžete dát další. Krom nápojů se vám zaručeně bude líbit 360°výhled na Dublin. V každém případě bar je velice plný takže, kdo nemá rád davy, bude rad když si projde vyhlídku kolem dokola a snad se narve do výtahu. Jako doplněk zajímavého dne se můžete nechat zavést do centra rikšou, pro případ, že by na vás cesta byla moc dlouhá nebo by se vám trošku motali nohy. Pokud nejste fanda piva, nevadí. Stačí, že máte rádi Irsko a tímto mu budete zas o něco blíž48 views0 comments

Recent Posts

See All

Commentaires


bottom of page