top of page

ŠVÉDSKO, NORSKO a ISLAND
ČEKÁRNA A SPLNĚNÝ SNY

 

V roce 2020 jsme (po skoro svou letech) opustili Nový Zéland. V říjnu jsme doletěli do naší rodné hroudy s úmyslem zůstat maximálně do vánoc. Užít si tradiční české Vánoce.

Korona zařídila vše jinak a přišla druhá vlna, která nás nepustila ani z regionu natož do jiné země.

Měli jsme tedy čas si udělat novou vestavbu a vybrat střešní stan na naše cesty po Skandinávii.

Můj velký sen bylo Norsko a ačkoliv jsme si tam sehnali práci, v lednu 2021 se Norsko uzavřelo a nesměli za hranice ani pracovníci.

Proto jsem našla náhradní plán- Švédsko. Je to hned za rohem a když Norsko otevřou budeme tam moci jet.

Do Švédska jsme vyjeli 8.6.2021. Prvně jsme stěhovali náš život po vlastní ose autem a ne letadlem. Jeli jsem přes Polsko a trajektem do Švédského Ystadu. Týden jsme projížděli pobřeží a dojeli jsme do malého městečka, kde jsme měli domluvenou práci- sázení stromů. Měsíc a půl jsme tuto práci dělali a pak otevřeli Norsko.

Původně jsme do Norska chtěli až v září po skončení sázení. Jenže jakmile jsme viděli, že se hranice otevřeli, nemohli jsme se dočkat nemluvě o tom, že jsme si chtěli užít léto jinak než tvrdou dřinou na rozehřátých paloucích.

Norské hranice jsme přejeli 3.8.21 a tři týdny jsme procestovali co se dalo po západě. S tím, že zbytek se ještě docestuje. Konečně jsme se dočkali a mohli si splnit další sen. Norsko je pohádkové a trochu, jak Nový Zéland. Tam jsme měli domluvenou práci v hotelu u druhého největšího zimního střediska Norska. V Norsku jsme žili devět krásných měsíců v pohádkovém domě v obležení hor a vodopádů. Začátkem dubna jsme si udělali jedenácti denní road trip po jihu Norska a následně i Švédska, které nás zavedlo na dovolenou do rodné hroudy, kde jsme se připravili na další cestu. Do Norska máme v plánu se znovu vrátit.

Na Islandskou půdu jsme se dostali začátkem roku 2024. Za sebou jsme měli rok 2023, který jsme moc nepracovali (celkem 5 pracovních měsíců v roce.) Proto byl čas se posunout na další místo a tím byl Island. Byla to naše další vysněná země a už od října 23 jsme tam měli domluvenou práci. Země ohně a ledu se stala naší sedmou zemí, kde jsme začali žít a pracovat.

JEDNOTLIVÉ ČLÁNKY (třeba o tří týdenním road tripu nebo i Švédský slunovrat) najdete v boční tabulce. Stačí kliknout.

Pokud vás zajímá i práce tak samozřejmě sekce Práce v zahraničí nebo rady o životě v autě v Norsku v sekci Život v autě.

PSX_20210613_172825.jpg
bottom of page