top of page
  • Writer's pictureVeru Diblíková

Co podniknout v centru Dublinu

Updated: Oct 25, 2020

Dublin -město plné kultury, hlubokých příběhů, živé hudby, veselé nálady a Irského humoru. Najdete zde spoustu aktivit i míst co stojí za návštěvu-ať už jste tu jen na prodloužený víkend nebo několik let.


I po 3 a půl letech jsme tam pořád měli co dělat a tak bych se chtěla podělit o PÁR míst, které stojí za zmínění.


Co například navštívit či vidět⬇️


🍀Spire of Dublin

Tzv. Dublinská jehla je jednou z dominant hlavního města a je vyrobená z nerez ocele, měří 121 metrů. Je umístěn v centru O'Connell Street a jde vidět z velké dálky, takže může dobře sloužit, jako orientační bod. U základů má průměr 3 metry a zužuje se na vrcholu na průměr pouhých 15 cm. Váží 120 tun.


🍀Prohlídka pivovaru Guinness

Předem napíšu, že jsme v něm byli 3 krát, hlavně kvůli návštěvě Irska našich otců. Já osobně pivař nejsem, ale byla to pro mě i tak nezapomenutelná zkušenost. Chtěla bych se o této Irské senzaci více rozepsat, protože je opravdu o čem takže o tom máte i extra článek zde https://www.travelvedi.com/post/pivovar-guinness


🍀Grafton st. a Henry st.

Dvě ulice, kde můžete nakupovat (někde celkem draho) a hlavně vidět pouliční umělce všeho druhu. Od zpěvu, hry na kytaru až po nehybné sochy či tvorbu z písku. Kdyby i vy jste měli zájem zkusit pouliční umění tak povolení na rok stoji 40€ a s ozvučením 90€. Upozorňuji, že pro ty co doslova nenávidí davy budou tyto ulice a jejich okolí noční můrou.🍀St. Stephen's Green park

Relax na trávníku, piknik, procházka, jogging, jízda na kole nebo poznávání několik památek rozptýlených po celém parku- to vše nabízí . Nachází se hned u ulice Grafton, z které vcházíte do prostoru plné zeleně obrovským obloukem. Na proti přes ulici stojí stejnojmenný obchodní dům, jehož vnitřek spíš vypadá, jako luxusní hala a určitě stojí za návštěvu i kdyby jste neměli chuť nakupovat.


🍀Muzeum voskových figurín

Navštíveno 2 krát. Muzeum vás provede ztvárněním Irské kultury, ale i místnosti s celebritami, pro děti pohádkovou částí, také vědeckou sekcí, kde si lze vyzkoušet různé vynálezy. Moje oblíbena část je hororová, kterou mají ve sklepě udělanou jako strašidelný hotel jež začíná u krvavé recepce s mrtvolou na podlaze-tato část je vytvořena stranou takže, kdo se nechce setkat s Hannibalem nebo Freddym Kruegerem, tak tam nemusí.🍀Doky

Návštěva tohoto místa Dublinu zahrnuje klasicky plavidla, racky a vůni moře. Nedaleko taky najdete kotvit historickou plachetnici Jeanie Johnston Tall Ship z roku 1848 nebo třeba památník hladomoru (několik soch připomínající hladomor 1845–1849 v Irsku, kdy milion lidí zemřelo a další milion lidí emigrovalo z Irska, což mělo za následek asi 25% úbytek celkového obyvatelstva na ostrov.)


🍀Suvenýry Carrolls

Jen kolem obchůdku projdete a úplně vás pohltí Irská atmosféra díky Irské hudbě a zeleným doplňkům všude kolem obchodů. Suvenýry jsou velice kvalitní (pro někoho možná dražší.) My jsme tam nakupovali pokaždé když jsme jeli navštívit rodinu do Čech. Nikdy nechybělo něco z Carrolls ať už hrající leprikon nebo nějaký ten šperk ve tvaru čtyřlístku.


🍀katedrála sv. Patricka

Je největším kostelem v Irsku, nádherná gotická stavba stojí za návštěvu alespoň z venku. Nemusím zmiňovat, že sv.Patrik je patronem Irska.
🍀hrad Dublin

800 let Irských vzpomínek uvnitř zdí. S povrchovou plochou více než 11 akrů a neuvěřitelnou konstrukcí si můžete hrad prohlédnout s průvodcem. Pokud jste milovníky Harryho Pottera, tak vás určitě bude zajímat i jeho zahrada, kterou si filmaři propůjčili jako hřiště Famfrpálu.🍀mosty přes řeku Liffey

V centru hlavního města najdete 23 mostů přes řeku Liffey. Mellows Bridge je nejstarší (r.1688) a Samuel Beckett 2009 nejnovější.

Ha'penny Bridge (první pěší most přes řeku Liffey) je ale asi nejvíce ,,navštěvovaný,, nejen kvůli své krásné bílé konstrukci, ale také, protože na jednom jeho konci je ulička k známému Temple bar. Pár romantiků si na něm může uzamknout zámeček.

Několik z mostů jsou v noci podsvíceny.🍀Temple Bar

Nazvala bych to asi jako čtvrť plnou hospůdek, živé hudby, spousty alkoholu, dobré nálady a hlavně žádnému pachu cigaret v dřevem vykládaných barech. Populární je dodnes díky své slavné červené fasádě, kterou můžete vidět na úvodní fotce tohoto článku. Den, kdy to tady je opravdu nejvíc šílené je oslava svátku Sv.Patrika, jakmile se tam dostanete už vás dav nepustí zpět.


🍀Phoenix park

Je jeden z největších městských parků v Evropě (1700 akrů.) V parku se nachází rezidence prezidenta a také Dublinská ZOO, kde žije více než 700 zvířat a tropických ptáků z celého světa. V parku je k vidění největší obelisk v Evropě Wellington Monument, který měří 62 metrů. No a typické pro park jsou spousty daňků, dokonce i při fotbalovém zápasu se občas ukážou na hřišti.

Občas se zde konají různé akce, koncerty či festivaly.

🍀The Czech inn a Pifko restaurace

Pro ty z vás co žijí v Irsku déle a chybí vám česká kuchyň ,doporučuji si sem zajít třeba na kachnu s knedlíkem nebo i guláš a česká piva.


🍀3 národní muzea zdarma

První z nich je archeologické( prohlédnout si můžete celou řadu zajímavých artefaktů – od starých koster a nástrojů po unikátní zlaté šperky z doby bronzové.) Druhé je umělecké (10 tis. exponátů Irské kultury) a pro mě nejhezčí přírodovědné muzeum ( v muzeu se nachází exponáty 2 milionů druhů zvířat. V přízemí budovy se nachází expozice zaměřená na Irskou faunu.


🍀Irish Whiskey muzeum

Předem rada těm co neumí anglicky- celé to je kecání, kecání a kecání. Dozvíte se plno věcí z historie, ale v podstatě jdete pouze do dvou místností s projekcí. Na konci prohlídky tři whiskey ochutnáte i se školením o degustaci, ale to je tak vše.


🍀Barevné dveře v Dublinu

Určitě nepřehlédnete, že na spoustě míst v Dublinu( hlavně kolem Merrion Square) jsou různě zbarvené gregoriánské dveře. Asi by bylo fajn vědět proč.

Spisovatel Oliver St. John Gogarthy údajně chodil často domů opilý a tloukl na dveře svého souseda spisovatele George Moora. George proto natřel své dveře na zeleno, aby se kamarádovi nepletly. A pak Oliver natřel své na červeno. Jelikož domy jsou zde celkem totožné, tak původní nápad si dveře barevně rozlišit zůstal do dnes.


🍀Hop on – Hop off autobus

Plno z těchto míst co jsem psala a mnohem víc, můžete navštívit dopravou ve dvoupatrovém autobuse na půl bez střechy. Koupíte si jeden lístek a můžete z autobusu ,,naskočit a vyskočit,, na různých zastávkách, kdy chcete. Lístek koupíte kdekoliv v suvenýrech nebo určitě nepřehlédnete trochu dotěrné pouliční prodavače.
Určitě jsem nenapsala všechna místa, která stojí za zmínku jako třeba Trinity College, leprikon muzeum nebo fajn kluby jako například Willie fox a tisíc dalších aktivit a míst, jejíž popis by byl opravdu o dost delší. Každopádně se zde nudit nebudete a pokud ano, na výběr je obrovská škála turistických vyprav po celém Irsku jezdící přímo z hlavního města.

Snad si trojlístkovou zem bez hadů zamilujete jako my.
152 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page