top of page
  • Writer's pictureVeru Diblíková

Norsko-dokumenty a náležitosti

Updated: Apr 18, 2022

Po třech pracovních měsících v Norsku jsme konečně měli zařízené všechny dokumenty a náležitosti. Proč tak dlouho? Připravte se na to, že v Norsku nikdo nikam nespěchá (ačkoliv na silnicích občas ano) takže tu vše celkem trvá. Důležitá věc je, jak dlouho se chcete v Norsku zdržet.


Zjistili jsme, že je vše mnohem snazší se smlouvou na více jak 9 měsíců, protože do devíti měsíců jste pro ně pouze sezónní pracovníci a podle toho se pak leccos odvíjí, alespoň u nás a našeho okolí to tak bylo a je.


Takže aktuálně co je potřeba:


Norská simka Můžete tu fungovat i s českým číslem, českými daty. Takže to není zas tak úplně nutnost. Ale například my bychom si bez Norského čísla nemohli zařídit membership do místní posilovny a celkově na úřadech reagují na místní telefonní číslo lépe. Sim kartu můžete koupit v obchodech 7eleven, Deli, v elektru a samozřejmě u operátora. Ale pozor! Není to tak jednoduché, jak třeba na Zélandu, kde rozdávali simky na letišti zdarma. Zde si musíte při koupi donést pas a Vaší Norskou adresu, aby mohli sim kartu zaregistrovat. Pokud nemáte ID number tak si budete muset vystačit pouze s dobíjecím kreditem, který se dá dobít například v obchodech kiwi nebo online. Sim karta stojí 200 NOK. Nejznámější operátoři jsou Telia a Telenor.


D number Asi nejdůležitější věc pro všechny pracující. Pokud budete pracovat v Norsku po dobu kratší 6 měsíců musíte si toto číslo zařídit. I kdyby jste sem jezdili každý rok. Krom toho bez D number si nebudete moc otevřít bankovní účet, dostat daňovou kartu a pokud nemáte D number před první výplatou - vezmou vám z ní 50% ( avšak příští rok v červnu to vrací.) Sjednejte si schůzku co nejdříve na úřadu Skattetaten. Nám ji naštěstí domluvil zaměstnavatel. S sebou jsme potřebovali smlouvu (měli jsme v aj i no, ale je to asi jedno) pas a budete vyplňovat formulář, kde je důležité určit si, jakou daň Vám mají strhnout.

Stačí tam zaškrtnout políčko, že si přejete daně strhávat podle všeobecných daňových pravidel tzv. progresivní daň (pokud přeplatíte, peníze ti vrátí a naopak) a pokud chcete druhý způsob PAYE nezaškrtáváte nic, protože je dána automaticky a je to 25% (nemusíte vyplňovat daňové přiznání, také nic nedoplácíte a nic se vám nevrátí.) Trvalo to cca 20 minut a D number jsme dostali hned na místě. Po dvou týdnech nám přišlo i na adresu.


Bankovní účet Bylo nám hned z kraje řečeno, že nám první výplatu mohou zaslat na český účet, ale aby se předešlo zdržování a podobnému, bude každý zaměstnavatel rád za norský bankovní účet. A myslím, že i vy. Banky tu jsou DNB, SpareBank, Norges Bank atd. My jsme zvolili SpareBank jelikož v našem městě je to jediná banka a při výběru z jiných bankomatů je většinou poplatek 40NOK. Stačilo zavolat do banky a sjednat si schůzku. Zrovna zde se potvrdilo, že je dobré mít smlouvu na 9 měsíců, jelikož nám paní řekla, že pokud to je méně, jednalo by se o dočasný učet, který stojí 500 NOK a 200 NOK za kartu. Naší spolupracovníci měli smůlu, že dostali smlouvu na sedm měsíců a museli poplatek zaplatit a účet se jim po uplynutí smlouvy ruší. ALE podle konverzace na fb to má každý region i pracovník banky jinak. Takže podotýkám, že vám píšu, jak jsme to měli my. S sebou jsme museli mít D number, pracovní smlouvu a pas (zde občanka nestačí.) Paní nám položila několik otázek, jako jestli chceme prodávat dům nebo posílat peníze do ČR (je tam limit cca 200 tisíc.) Potom jsme podepsali smlouvu a paní nám pomohla s aplikací na online bankovnictví. Poplatek za kartu je 200NOK/ ročně - strhává se automaticky z účtu. My ještě dodatečně poprosili o vytištění IBAN čísla. Účet byl založeny hned, karta přišla do deseti dnů na pobočku. Bylo nám řečeno, že pin je společně s kartou v obálce což byla další falešná informace. Pin jsme si museli zjistit na aplikaci což se vám ukáže na prvních 30 sekund zdarma, další odhalení je za poplatek. Mimochodem aplikace zde potřebujete dvě- na bankovnictví a na tzv. one time code, který po vás banka bude při každé online platbě vyžadovat.


Registrace na policii Tuto věc musíte udělat pokud chcete být v Norsku déle než 3 měsíce. Musíte se zaregistrovat online na přistěhovaleckém úřadě UDI. Tam si následně musíte rezervovat termín na policii, která je nejblíže. Nám to opět zařídil zaměstnavatel a to v místě, kde ani správně tento proces nedělají, ale vzhledem k velkému množství nových zaměstnanců, udělali vyjímku. Proto nepředpokládejte, že nápis POLITIET je místo, které je tím automaticky pověřené. S sebou jsme měli smlouvu a pozor - musí být podepsána ručně zaměstnavatelem a nejlépe i s razítkem (naši známí museli jít nadvakrát, protože měli smlouvu pouze s elektronickým podpisem.) Dále jsme s sebou měli pas (můžete i občanku) dokument s D number. Záležitost 10 minut. Potvrzení jsme dostali hned na místě.


ID number Jedná se o číslo pro ty, kteří mají smlouvu nad 6 měsíců. Musíte tím, ale deklarovat přesun do Norska. Je to hlavně dokument pro ty, kteří tu chtějí zůstat déle a mít tu život snadnější. A samozřejmě bez D numberu ho nedostanete. Nám opět schůzku zařídil zaměstnavatel. Potřebujete s sebou pas nebo občanku. Podepsanou pracovní smlouvu, smlouvu z ubytování a potvrzení od policie. Také vyplněný formulář RF-1401, kde píšete základní informace. ID nám přišlo za 2 týdny, ale maximální termín prý až 20 týdnů (naše okolí to mělo vždy za 2 týdny. )


A poslední co jjsme zařídili bylo Bank ID, které je dobré mít pro všechny online platby, aplikaci vipps a také po očkováni nezbytné pro covid pas.


Nehezkým dodatkem je, že kamkoliv člověk volá a spadne do automatu (pošta,banka,..) je to v Norštině bez možnosti anglické nabídky.


Snad je vše srozumitelné. Takto jsme to měli my, pokud to má někdo jinak, budu ráda za doplnění. Hodně záleží na koho zrovna na úřadě narazíte a v jakém jste regionu. Vždy je lepší se zeptat zaměstnavatele nebo okolí. Chtěla jsem jen nastínit, jak to vypadalo u nás Hodně štěstí

253 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page