top of page
  • Writer's pictureVeru Diblíková

Island- dokumenty a náležitosti do začátku

Updated: Jul 18

V každé zemi je potřeba zařídit si náležité dokumenty, aby jste tam mohli legálně žít i pracovat. Někdy je to opravdu o nervy.


Na Islandu to trochu stěžoval fakt, že pokud nežijete v hlavním městě máte všechno celkem z ruky a dostáváte nedostatek informací. Nám dost pomohla nadřízená a další zařizování nás stálo asi 5 krát šedesáti kilometrovou cestu do města.
Takže co je na život na Islandu potřeba mít ⤵️✅️ Kennitala


Pod tímhle sociálním číslem vás budou všechny islandské úřady identifikovat.


Kennitalu budete potřebovat skoro na všechno.


Číslo je normálně veřejné a nemusíte ho tajit kvůli zneužití apod. Naopak si musíte kennitalu vyžádat i od někoho, komu chcete poslat peníze.


Je to v podstatě číslo složené z data vašeho narození +4 další čísla.Dělí se na ⤵️ 

•Pobyt kratší 6 měsíců


Dočasnou kennitalu v mnoha případech zařizuje váš zaměstnavatel. Stejně jako nám. Proto je toto jediný případ, kdy nemohu mluvit z vlastní zkušenosti.


Podle informací se musíte obrátit na islandský daňový úřad. S sebou si vzít vaší občanku, vyplněnou registraci, potvrzení o bydlišti a důkaz o finančních prostředcích na cca 3 měsíce na Islandu (600 tisíc ISK.)


•Permanentní Kennitala


Na 6 a více měsíců

Na získání permanentní kennitaly musíte mít registrovanou islandskou adresu, zaměstnavatele nebo dostatek financí. Je spousta různých variant, které najdete zde přímo pod odkazem.


Pokud už jste zaměstnaný, čeká vás to stejné co jsme museli podniknout i my a tím je:


1. Na stránkách Národního registru (skra.is) vyplníte formulář A-271


2. Váš zaměstnavatel pak vyplní formulář, který mu přijde na email

(je lepší ho upozornit na to, že jste o něco takového žádali.)


3. Na váš email přijde číslo, s kterým zajdete na policii společně s občankou nebo pasem.


Do dvou týdnů dorazí vaše kennitala mailem nebo poštou.


V případě, že nemáte zaměstnání, tak musíte doložit, že máte na účtu trojnásobek islandského mesíčního životního minima. V červenci 2024 to dělá přes 700 tisíc ISK.


✅️Bankovní účet


Aby jste dostali výplatu budete potřebovat islandský bankovní účet. Na revolutku ani nic jiného se tu při výplatách nehraje.


Na Islandu jsou tři velké banky: Arion banki, Íslandsbanki a Landsbankinn.


Na založení účtu musíte mít kennitalu. Vezměte s sebou pas, pracovní smlouvu a smlouvu o bydlení( v případě, že bydlíte u vašeho zaměstnavatele není třeba.) K založení účtu vám bude stačit české telefonní číslo.


Já mám banku Landsbankinn jelikož je jediná v okolí a zatím s ní nemám problém. Jediný co jsme museli v bance řešit bylo, aby nám povolili online platby.


Na tuto banku jsou pak 2 apky, které vám pomohou v bance rozjet. Samozřejmě to je samotné bankovnictví a druhá apka je bezpečnostní "klíč " při platbách z bankovnictví nebo aby jste se vůbec do účtu dostali.✅️Sim karta


Dá se zde úplně normálně fungovat na českých datech. Avšak islandské číslo může být výhodou hlavně pokud si zařizujete elektronické ID (info viz. níže.)


Na Islandu jsou tři operátoři: Vodafone, Nova a Síminn.


Na poště vám dají i simku zdarma, ale musíte si ji telefonicky zaregistrovat na svou kennitalu a tyto simky většinou nepodporují na založení elektronického ID.


Někdo si zde zakládá i elektronickou simku což je výhoda pokud nemáte sloty na více karet.✅️Electronic ID


Bez této dokumentace se dá obejít, ale je to takové zjednodušení spousty věcí pokud bydlíte mimo města a chcete něco řešit online.


Založíte ho na pobočce banky. Potřebujete k němu islandské telefonní číslo (číslo musí být u operátora propojené s vaší kennitalou.) V bance vám ID aktivují.


Na co tedy má ID využití? Při elektronické identifikaci a elektronickém podepisování, zjednoduší vám to koupi auta, při přihlašování do portálů Národního registru, zdravotní pojišťovny, daňového úřadu, při půjčce či hypotéce atd.


Hlavní účel je, že na Islandu je většina míst mimo civilizaci a vše se tu snaží řešit online nebo telefonicky.


To je asi tak stručně vše k tomu základu. Snad je vše srozumitelné. Takto jsme to měli my, pokud to má někdo jinak, budu ráda za doplnění. 👍


Hodně štěstí při zařizování.

Sledujte nás dál.

13 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page