top of page
Writer's pictureVeru Diblíková

Západní fjordy Islandu-na co se připravit

Západní fjordy Islandu jsou skrytým drahokamem z mnoha důvodů.

Odlehlost, klid, méně turistů, divočina, méně komerční místa, příroda a mnohé další.


Sepsala jsem pár důležitých rad, tipů, informací na co se připravit a co je dobré vědět.


  • Západní fjordy jsou celkem odříznuté od zbytku Islandu. Zhruba 200 km od Reykjavíku a víc než 300 km od Akureyri. Definovala bych to, jako odlehlé místo s malým počtem turistů.


  • Zavítá tam asi 10% turistů.


  • Častá otázka je kolik času člověk potřebuje. Odpověď se může lišit od očekávání a toho co chcete dělat. Dlouhé výšlapy? Odpočinkovou jízdu? Tipovala bych, že pokud chcete projet všechny odbočky tak by mělo stačit 6 dní pokud nebudete spěchat. Tím myslím šest dní čistě na fjordech, připočtěte další dny na cestu k nim.


  • Velice důležitá informace je, že západní fjordy jsou přístupné pouze od května do září. Mimo tyto měsíce je v tomto regionu vydatné sněžení a fjordy mohou být uzavřené od zbytku ostrova. Vždy kontrolujte stav silnic. Což mě přivádí k dalšímu bodu.


  • Buďte připravený, že pojedete a z nenadání vám zmizí asfalt pod kolami a vymění ho děravá gravelka. V takovém případě by tam měla být cedule označující konec asfaltu. Naštěstí i většina gravelek a prašných cest je dobře sjízdná, ale díry vás zpomalí.

    Dočtete se, že west fjordy se dají jet bez čtyřkolky. Zkusit to můžete, ale určitě by bylo dobré mít auto, které má dobré odpružení a je zvednuté, přeci jen ty díry tam jsou a místy dost hluboké. My jsme měli 4x4 a nemuseli jsme se omezovat kam pojedeme a kam ne avšak místy jsme také zpomalovali. Pokud se chcete připravit na stav silnic, sledujte informace pod tímto odkazem https://umferdin.is/en/pavement 

Pod odkazem máte krásně vyznačené co je gravelka, kde lítají kamínky nebo i opravy.

V zásadě jde o jednoduché pravidlo. Méně turistů = horší cesty. Musím uznat, že se i v tak odlehlé části snaží dělat cesty lepší a lepší. Důkazem bylo několik bagrů na cestách, kteří tvořili úplně novou silnici.


  • Znáte to pořekadlo: "cesta je cíl. " Připravte se na to, že západní fjordy jsou hlavně o krásných výhledech během cesty. Dechberoucí scenérie a klid. Není tam tolik zastávek jako na jihu, ale opravdu tam krásně vypnete. Cesty se zdají občas nekonečné, ale za to s hezkou vyhlídkovou jízdou.


  • Nejsou tam žádné velké mosty ani trajekty mezi fjordy, jak v Norsku. Takže je potřeba všechny fjordy objet kolem dokola a kdo má víc času může zajíždět i mimo hlavní cestu.


  • Když ještě zůstaneme u informací ohledně cest, dávejte pozor na ovce. Stejně jako na celém Islandu občas stojí nehnutě uprostřed cesty. Netrubte, jen se pomalu přibližte a oni odejdou.


  • Nezapomeňte si s sebou teplé oblečení, zvlášť na severu západních fjordů. Je jedno jestli přijedete v létě. V srpnu jsme měli od 5°-12° maximálně. Zimní bunda se vám neztratí. Krom toho hlavně pevnou obuv, rukavice, nepromokavou bundu, funkční prádlo, sluneční brýle. Deštník nechte doma- s ním nemáte moc šanci


  • Počasí se dost mění a na předpověď se dá spoléhat maximálně den předem. Předpověď lze sledovat na www.vedur.is


  • Nezapomenout plavky. Je tam spousty nádherných horkých pramenů. Většina zdarma, spousta přírodních a dost často tam můžete být samy.

 




  • Nakupte si dostatek zásob. Sice je na západě spousta kempu i celkem dostatek benzínek, ale obchodů tam je málo. Většinou to jsou tzv. honesty shop (budka s místními produkty) a pokud už nějaký obchod najdete, může být zavřený.

    Krom toho tyto budky mohou být málo zásobené nebo vykoupené. Je to však hezké řešení, jak podpořit místní produkty.

    I v těchto budkách se dá platit pře qr kód nebo převodem na účet, nejjednodušší je hotovost do kasičky.


  • Krom těch obchodů je důležité počítat s tím, že většina benzín je samoobslužná. Vždycky lepší natankovat plnou.


  • Není nutné kupovat balenou vodu. Všude je pitná a opravdu chutná. Každopádně si nezapomeňte několik lahví na doplňování. Pokud plánujete spát v kempu, vždycky si vodu doplňte. Budete ji potřebovat nejen na pití, ale i vaření.


  • Občas se dozvíte informace, že na Islandu je voda pitná i z řeky. Neříkám, že to není úplně pravda. Třeba z ledovce je to opravdu chutné. Bohužel tu nastává problém, když nepijete u zdroje. Může se totiž stát, že se někde objeví nějaké mrtvé zvíře, které může vodu nakazit.


  • Není potřeba plánovat kempy dopředu, stačí se vždycky podívat hodinu předem, kde je nějaký nejbližší. Dobře si přečtěte recenze, kde často najdete užitečné info. Kempy se dají najít klasicky na google (hledejte campsite) nebo pak apky park4night a iOverlander. Platí se buď na recepci blízkého hotelu, přes web parka.is nebo přes QR kód. Občas to vybírá pověřená osoba. Dejte si pozor na červenec, kdy většina islanďanů vyráží na dovolenou v karavanu. Sice se to asi moc netýká západních fjordů, ale v takovém případě zůstávají v kempu i týden a je jich celá parta/rodina.


  • Naopak ubytování v podobě hotelů je dobré mít rezervované dopředu. Můžete mít štěstí a místo se pro vás najde, ale taky můžou mít plno. Například v našem hotelu máme plně rezervováno až do listopadu.


  • Všude se dá platit kartou. Plno věcí lze hradit přes qr kód (parkování i budky s jídlem) nebo dobrovolné platby. Pokud ne, je tam číslo účtu. Vybrat hotovost si můžete v menších městech, ale není vůbec potřeba.


  • Internet vám půjde i přes českou simku.


Západní fjordy si zamilujete, stejně jako celý Island.

Na případné další otázky ráda odpovím

2 views0 comments

Comments


bottom of page