top of page
  • Writer's pictureVeru Diblíková

Sběr kiwi NZ

Někde jsem četla že sbírat kiwi by si měl zkusit každý, kdo navštívil Nový Zéland.

Pro nás to byla od 19.3. první práce, kterou jsme u protinožců měli a nebýt špatné organizace asi bychom zůstali déle než 3 dny.➡️Délka práce-3 dny

➡️Plat- podle naplněných beden

➡️Pracovní doba- od 7:30 a konec pokaždé jinak

➡️bydlení- v autě ve free kempech


NÁPLŇ PRÁCE⬇️

Na začátku každého dne, dostanete rukavice a závěsný vak. Tento vak máte po celou dobu na břiše zavěšený na ramenech (jak batoh ale obráceně.) Opatrně oddělujete kiwi od stopek pod keřem, který je někdy hodně nízko. Zlaté jde od stopek hůř než zelené. Kiwi se musí do vaku pokládat opatrně i přesto, že je pořád tvrdé jako beton. Když je vak plný běžíte k bedně tzv. bin a nad ním uvolníte dno vaku a vysypete tam kiwi, ačkoliv to zní spíš jako když padají brambory. Nesmí se sypat z velké výšky jinak bude potlučené, takže se musíte s tím vakem ještě nahýbat nezdravím pohybem. Bedny jsou číslované. A takhle jedete furt dokola dokud šéf nezavelí, že mate padla.

Jelikož jsme pracovali pro kontraktora ( člověk, který sjednává různým sadům pracovníky) tak jsme každý den pracovali jinde. Každý den jsme měli ráno školení o bezpečnosti což bylo neplacené. Celkově pokaždé když nesbíráte, tak jste neplacení. Všichni co byli v naší skupině, tam byli první den což znamená, že jsme byli pomalí a to se rovná hodně málo peněz.


CO BYL TEDY FAKTOR,že jsme nezůstali déle?⬇️

Upozorňuji, že nevím jestli to tak chodí všude.


🥝Každé ráno přišla smska s časem a adresou kam se má jet do práce a pokaždé to bylo jinde.


🥝Pracuje se na kontrakt tedy obecně řečeno kolik uděláš tolik dostaneš ,v závěru jsme nedostali ani minimální mzdu vzhledem k tomu, že za bin je cca 23$ a to se dělí mezi lidmi v týmu. Tím pádem neděláte jen na sebe, ale za celý tým. Pokud je někdo pomalý děláte práci za něj. Ano je to nezákonné, ale kupodivu to na Zélandu spoustě lidem prochází. Proto se pokaždé ujistěte, že ačkoliv peníze máte za to co nasbíráte, tak ve smlouvě bude stanovené, že dostanete určitě minimální mzdu.


🥝Každé ráno a každé odpoledne ztratíte čas tím, že vás rozdělují do týmu, každý den říkají bezpečnostní pokyny a na konci směny si zjišťují v jakém jste byli týmu.Tím že se neplatí od hodiny stojíte hodinu zadarmo jak trubky.


🥝Přestávky samozřejmě neplacené a půlku přestávky jdete přes celý sad k autu.


🥝Některé keře jsou plné pavučin, hmyzu a starého listí co vám padá do očí. Klobouk a brýle je nezbytností. Ale aspoň jste na čerstvém vzduchu.


🥝Když prší nepracujete, takže jestliže kape týden v kuse jste bez výplaty.


🥝Třetí den byl rozhodující pro odchod. Když jsme totiž dojeli na danou adresu, šéf nás poslal zase jinam. Asi na 15 minut vzdálený sad-tím pádem zatím co ostatní makali a vydělávali peníze my projížděli benzín a ztráceli čas.


🥝Řekli jsme proto svůj názor šéfovi, že to není fér a ten nám odpověděl, že tím názorem kazíme morálku ostatním. Tak jsme odešli, když už si člověk nemůže ani říct co se mu nezdá správné tak to je o ničem. Každý má možnost volby.


🥝Závěrem všeho jsme se o výplatu za tři dny museli po telefonu několikrát doprošovat.


Práce nám nepřišla nějak náročná, tělo si zvykne ačkoliv vás budou bolet ramena, která stále natahujete nahoru i s těžkým vakem na nich. Jen jsme si vybrali špatnou organizaci. Každý má jiné zkušenosti. Toto byla ta naše. Mysleli jsme, že to byl nejhorší zaměstnavatel, kterého na Zélandu můžeme mít, ale po roce jsme našli i horšího. O tom zas jindy.69 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page