top of page
  • Writer's pictureVeru Diblíková

Práce na Orchidejích

Updated: Sep 7, 2021

Jak jsem již psala v předchozím pracovním článku- v paprikovém skleníku jsme znenadání museli změnit práci a tak jsme se dostali k té naší poslední na Novém Zélandu- na orchideje.Měli jsme štěstí, že jsme práci dostali, protože během první hodiny se prý ucházelo o místo asi 50 lidí. Nebyla to lehká doba na hledání práce vzhledem k tomu, že na plno místech chtěli pouze místní. Tak či tak, vybrali nás protože jsme nejlépe splňovali podmínky (hledali pár s bydlištěm blízko práce, někoho komu nebude vadit dělat pouze 3-5 dní a někoho, kdo je dlouhý víc než 165 cm. O centimetr míň a asi bychom měli smůlu.)

Délka práce 2 měsíce

Pracovní doba-od pul 8 do pul 5,po až čt.

Náplň práce

Tato práce byla opravdu vzhledově krásná. Každý den jste v obležení květin téměř až nad hlavu a všechny jsou různobarevné.

Naším hlavním úkolem bylo zabalit každou orchidej zvlášť.

Jelikož to, ale nebyl nějaký pás ve fabrice, kdy je hlavní kvantita ,tak se jich denně zabalilo třeba pět tisíc. Květiny se rozdělují podle velikosti, počtu květů a samozřejmě druhu (druhy jako třeba Mona Lisa,Hockey Pockey, Ellie,..)


Dalším zajímavým dělením bylo, že pokud květina měla nějakou vadu nebo naříznutí, řadili jsme je mezi květiny pro místní. Překvapilo mě to hlavně kvůli tomu, že jsem myslela, že si budou chtít hýčkat místní lidi, ale ty za to asi nezaplatí tolik jako třeba japonský dovoz.


Jeden pracovník květinu změřil, napočítal květy, položil na jemný pruh vaty a přes malinký tunýlek (na který se nasunul obal) se květina posunula k druhému pracovníkovi, který ji zabalil, ustřihnul konec stonku a nasadil dózičku s vodou.

Další vedlejší práce bylo stříhání listů (tzv.side pruning) tak, aby cesta mezi květinami nebyla jedna velká džungle a rostlina mohla dávat živiny do potřebných částí. Občas tato práce zahrnovala na víc sbírání shnilých listů, které by mohli začít plesnivět a uškodit tak rostlině.

Na názornou ukázku, jak to vypadá před a po side pruningu se můžete podívat zde na obrázku.Jednou z mých méně oblíbených činností byl tzv.bud turning, kdy jsem uzavřené květy musela otáčet, tak aby po vykvetení vypadali lépe a byli všechny rozkvetlé na jedné straně. Bohužel sem občas nějaký ten květ nechtěně ulomila, když jsem ho otočila až příliš.

Další prací bylo utahování gumiček, které drželi orchideje napnuté. Gumička byla zakončena háčkem, který rostlinu držel.

Což mě přivádí k další činnosti a tou bylo následné sundávaní gumiček potom co se rostlina ustřihla a byla připravena k zabalení. Z toho celkem bolela ramena.


Ivan měl ještě nějaké práce na víc. Dával kolem květin posyp proti škůdcům a postřik na květiny. Nebo také tahal velké kořeny z květináčů což šlo celkem těžce takže je musel kladivem vyklepávat.Poslední měsíc jsem téměř každý den dělala side pruning s malým nožíkem což se mi poslední týden vymstilo. Neustále stejný pohyb a škubání listů zapříčinilo to, že jsem měla skřípnutý nerv mezi žebry a nemohla se hýbat.

Takže poslední týden práce, nebyl kdoví jak radostný. Každopádně to byla naše poslední pracovní zkušenosti na Zélandu a další z nevšedních prací, na které budeme rádi vzpomínat.

Koho zajímá víc o této zajímavé společnosti jménem Joshua ltd. mrkněte na jejich stránky www.joshua.co.nz

Zajímá vás video jak tato práce vypadá?

Mrkněte i na youtube https://youtu.be/UXm9ZjOW1AY


PS.jako vždy jsme si z práce odnášeli něco domů. To na těch pracích na Zélandu miluju.
273 views1 comment

Recent Posts

See All

1 comentario


blogerkaklarka
14 mar 2021

To je nádhera!!! Ty fotky jsou úžasné, orchideje jsou nádherné, práce musela být taky skvělá! Tuhle zkušenost ti úplně závidím! 😍

Me gusta
bottom of page