top of page
  • Writer's pictureVeru Diblíková

Northland

Updated: Sep 7, 2021

Před pár dny jsme měli road trip po severním regionu Zélandu- Northlandu. Proto jsem vám sepsala pár míst, které stojí za to vidět.

Nejsou všechna, ale snad jako inspirace poslouží. Taky jsem vám označila žárovičkou (💡) tip, jak neopakovat naše nepovedené situace pokud pojedete teď někdy (září 2020) protože několik míst je uzavřených či jiné novinky.🤷‍♀️

Ale pokud hledáte krásné pláže, obří stromy, trochu klidu od lidí a oblasti, kde zahlédnout kiwíka je pro vás Northland to pravé.

Jako všude na Zélandu vás i zde čeká spoustu nádherných míst. Pár si můžete přečíst zde ⤵️


✅Whangarei falls

Vodopád má 26 metrů a už podle názvů chápete správně, že se nachází ve městě Whangarei. Můžete ho vidět z různých úhlů (vyhlídkové plošiny, mostu či přímo dole z vody či souše.) Super plus je, že parkoviště slouží také, jako free kemp. Město Whangarei je hlavním městem regionu Northland a proto určitě stojí za to mu věnovat alespoň menší procházku. Třeba čtvrť Town Basin, městský park Cafler nebo jeskyně Abbey.
✅Bream head

Bream head je nádherná přímořská lesní rezervace, která má hned několik možných výšlapů. Trek můžete začít jak v Urquharts Bay, tak na Ocean bech. Výšlap jménem Peach cove má 3 hodiny i s cestou zpět. Nebo populární Te Whara, který má 5-6 hodin. Pokud ho, ale nechcete jít celý můžete dojít hodinu ke staré radarové stanici nebo 45 minut k malému bílému majáčku. Cesta je celkem strmá, ale výhledy stojí za to. Jeden z těch výhledů vlastně posloužil úvodní fotce tohoto článku- to jsme se jen tak otočili.

💡Nedaleký trek Mt. Manaia, který byl původně v plánu je uzavřený, proto kontrolujte aktuálně na internetu.
✅Paihia

60 kilometrů severně od Whangarei se nachází toto městečko, z kterého vyplouvají lodě na Bay of Islands. Pokud máte více času neváhejte si na jednu takovou loď koupit lístek nebo se podívat na ty krásy z ptačí perspektivy helikoptérou. Pokud máte času méně můžete si projít město a nakoupit krásné suvenýry nebo si dát nějaké mořské plody v restauraci Ahrescos.
✅Haruru falls

Potom co vás na parkovišti přivítá snad 20 kohoutů si sejdete pár schodů a uvidíte pěkný, široký vodopád. A jelikož ,,Haruru,, znamená velký hluk, tak vás čeká i rušno-zvlášť pokud je po dešti. Laguna kolem vodopádů byla prvním říčním přístavem Nového Zélandu, který využívali Maoři i misionáři.
✅Kemp house a Stone store

Cestou do města/přes město (záleží jak jedete) Kerikeri navštivte 2 nejstarší budovy Nového Zélandu. Stone store funguje už od roku 1836. Místo stojí za návštěvu pokud máte cestu kolem nebo jste přejedený přírody (pokud je to možné.) Je to historická atrakce, kterou nejlépe oceníte z mostu, kde je malba toho jak to tam vypadalo roku 1821. Hezké místo i pokud nechcete platit vstupné do muzea.
✅Rainbow falls

Ještě se trochu zastavíme v Kerikeri u vodopádu, který má 27 metrů a opět je možné ho vidět ze všech úhlů. Lze k němu dojít hodinovou procházkou od zmíněného Kemp housu.
✅Coca cola lake

Spíše známí pod názvem jezero Rotopokaka. Svou přezdívku dostalo díky coca cola hnědo-červené barvě, kterou za jasného počasí lze vidět pouze u krajů (jinak barvu odráží nebe.) Barva je způsobena rašelinou a přírodní tříslovinou. Názory o koupání v něm se liší. Maoři se v něm koupou a věří, že má léčivé účinky, ale jinde zase píší, že koupání se nedoporučuje kvůli risku kožním problémům. 😮 Tak či tak procházka kolem něj stojí za to, protože hned ,,za rohem,, je obří free kemp. Spíte tedy mezi mořem a jezerem.
✅Maitai bay

Krásná zátoka na poloostrově Karikari. Čiře modrá voda a úžasné místo na relax. Není to daleko od již zmíněného fríčka (Tokerau beach.)

💡Dá se tu jít 3 hodinový track Fig Tree, který je ale momentálně uzavřeny. Takže pokud vás nezajímá ,,jen pěkné místo,, na relax tak to asi můžete vynechat. Posuďte podle fotky.
✅Cape Reinga

Za návštěvu stojí už kvůli tomu, že se jedná o nejsevernější přístupné místo Zélandu. Hned z parkoviště to trvá pár minut dojít k majáku a ukazatelům, které ukazují jak daleko jste od různých měst ve světě. Další zajímavostí tohoto místa je, že se zde údajně setkává Tasmánské moře s Tichým oceánem. Pro Maorské náboženství má toto místo významnou hodnotu. Podle nich je Cape Reinga místem odchodu, kde začínají svou cestu duše mrtvých do svého spirituálního domova. Kolem je několik výšlapů- Sandy bay (50 min.), Te Werahi beach (40 min.) nebo pokud máte spoustu času tak dvoudenní Coastal Walkaway. Možností je víc.
✅90 miles beach

Názory jak je pláž skutečně dlouhá se liší. Pár stránek píše, že ve skutečnosti 55 mil (88 km) a turistický průvodce, že 102 km. Řekněme si prostě zjednodušeně, že je fakt dlouhá 😂 Projít jí můžete celou tak cca za tři dny. Je oficiálně vyhlášena, jako dálnice. Pouze pro 4WD. Projet se můžete jedním z autobusových svozů pokud potřebujete opravdu zažít ten pocit, že jedete po pláži a nemáte náhon na čtyři kola. Potom co jsme vyhrabali auto z písku jsme si alespoň skočili do moře což je další možnost co zde podnikat, ostatně jako další aktivity běžné na pláži (surf, skimboard, opalovačka,..)

💡Pokud máte pouze 2WD auto, rozhodně na pláž nejezděte ačkoliv někde najdete psané, že to tam je vhodné pro normální auta. Neni! 🤭
✅Giand sand dunes

Sundejte si boty a užijte si obrovské pískoviště. 100 metrů vysoké a 7 km čtverečních rozsáhlé písečné duny Te Paki s Tasmánským mořem v pozadí jsou nejen nádherné na pohled, ale můžete tu zažít bezva zábavu v podobě sjíždění dun. Musíte si půjčit Sandboard- obyčejné prkno na vodu vám nebude stačit. Sandboard musí mít speciální povrch určený na písek. Pak už je jen na vás, jaky styl jízdy zvolíte- po břiše, zadku nebo zádech je to jedno,sranda je zaručena. Připravte si i fyzičku, vyšlápnout písečný kopec nahoru dá trochu zabrat 🤭 Místo si taky můžete zvolit podle sebe a doporučuji kouknout i na západ slunce.

💡Sandboard si půjčte hned po cestě k dunám (asi 15 minut před Giant sand dunes u cesty.) Fakt, že půjčují prkna na parkovišti už asi neplatí. Tak na to moc nespoléhejte.


Video, jak se třeba duny sjíždí zde https://www.youtube.com/watch?v=0ENviLq-XfI✅Sobotní trhy v Kaitaia

Velké trhy v menším městě Kaitaia s místním výběrem surovin. Od ovoce, zeleniny,přes šperky med či rychlé občerstvení až po oblečení a starožitnosti.

💡Až pojedete po západní straně SH1 je částečně zavřená, musíte to projet oklikou.
✅Te Matua Ngahere a Te Mahuta

2 Kauri stromy, které musíte vidět. Něco tak mohutného nejde vynechat. Jeden tzv. Father of forest je nejstarším Kauri stromem NZ a druhý Lord of the forest je největším Kauri stromem Zélandu. Od parkoviště se k oboum dostanete jednoduše (20 min. a 2 min.) Nezapomínejte si před každým trekem umývat boty.

💡strom Tane Mahuta má zavírací dobu. 🤭Otvírají bránu 8:30 a zavírají 16:30. Ke stromu, který je 2 minuty od parkoviště ale okej.

💡Te Matua má kolem sebe další dva výšlapy (Four Sisters a Yakas), které jsou ale celé uzavřené.
✅Koutu bouldres

Jestli jste viděli na jižním ostrově Moeraki boulders tak asi víte co vás čeká. Tyto kulaté kameny jsou méně známé. Čekají vás na pláži kousek od města Oponiny. Pro někoho to můžou být jen šutry, ale pro někoho zas něco nového co se každý den nevidí. Jejich kulatý tvar je opravdu nevšední a patrně vznikal stovky a stovky let, jako třeba sněhová koule, která se postupně navaluje a zvětšuje.

💡Pokud chcete balvany vidět v plné své kráse zjistěte si, kdy je odliv.
✅TokaToka point

Na první pohled strmák. Nahoru (700m) se dostanete za 25 minut a odměnou bude 360° výhled na řeku Wairoa a okolní farmy. Vyšlap nedoporučuji v dešti a asi ani krátce po něm- cesta je velice kluzká a plná bahna.
Pozn. Než přejedete hranice z Aucklandu na Northland udělejte si čas zastavit se na místech, jako je například Shakespear park, pláž Piha, vodopády Kitekite nebo třeba ptačí kolonií Gannet 🕊


💡Bezvadná stránka,která má krásně popsaný itineráře na různé počty dní a podrobně popsané km a jak dlouho budete v autě najdete zde ➡️ https://thewanderinglinguist.com/northland-road-trip-itinerary/


 

Střípky z celého Northland road tripu můžete sledovat i na tomto videu


246 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page