top of page
  • Writer's pictureVeru Diblíková

North tour Lanzarote-plantáže Aloe a další

Updated: Jan 26, 2022

Na ostrově Lanzarote je velké množství aktivit. Můžete ho prozkoumat na vlastní pěst nebo si zaplatit jeden z organizovaných zájezdů. Vzhledem k tomu, že jsme tou dobou neměli řidičák, tak jsme si zaplatili jeden výlet nazvaný North tour.
Na Lanzarote můžete vidět aloe vera na každém kroku. Ať už u silnice nebo na cestě, tak také na různých farmách a plantážích a to byl právě ten hlavní důvod, proč jsme si vybrali tento výlet.


North tour začal klasicky, kdy nás autobus nabral přímo u hotelu.

Exkurze započala v samém geografickém středu ostrova krátkou zastávkou u farmářského monumentu Al Campesino, kde jsme ochutnali kozí sýr. Další zastávka byla do galerie a muzea v lávovém poli. Tento dům vybudoval a sám v něm žil umělec César Manrique, který na ostrově prosadil zákaz stavění domů vyšších než místní palmy a také zákaz billboardů. Dům byl postaven tak, aby byl člověk co nejvíce propojen s přírodou a zajímavé na něm je podzemí, které je v pěti velkých lávových vzduchových bublinách.Tento výlet (na konci dne) jsme navštívili ještě jedno jeho dílo. Velkolepou sopečnou jeskyni „Jameos del Agua.“ Úmysl Césare Manriqueho bylo ukázat návštěvníkovi prostor pro pozorování přírody, do níž těžko zasahuje. „Jameos del Agua“ je vulkanická jeskyně a nachází se uvnitř sopečného tunelu, který vznikl výbuchem sopky Crown. Nejhezčí pro nás zde byl zážitek vidět raka albína-jediného svého druhu na světě. Tunel má délku 7 km, z toho nejméně 1,5 km pod hladinou moře. Tuto proměněnou jeskyni jsme, ale viděli na konci dne.Ještě před tím jsme během naší další zastávky navštívili „LagOmar“, bývalý dům Omara Sharifa. Jeden z nejpůsobivějších, originálních a okouzlujících domů Lanzarote. Cestou na vrcholky ostrova jsme míjeli vesnici Teguise a zastavili jsme poblíž nejvyššího bodu ostrova, abychom si prohlédli údolí Tisíc palem a další úchvatná panoramata (viz.úvodní obrázek článku.)

Obědvali jsme poblíž krásné vesnice Haría, známé svým palmovým hájem. Na svazích impozantní sopky jsme konečně navštívili plantáž Aloe zvanou Lanzaloe.


Zpočátku jsme měli volný program, kdy jsme si procházeli plantáž. Potom nás odbornice začala v angličtině seznamovat se zásadami jejich pěstování, zpracování a léčebnými účinky. Před námi rozkrojila jeden mohutný list aloe a předvedla, jak se z něho získává gel. Následně dvě půlky listu oddělila, namazala si obličej a střed listu všem ukázala.


Jednu část listu nechala kolovat, aby jsme sliz ochutnali. Měli jsme také super možnost si zakoupit produkty z Aloe vera v místní podnikové prodejně. Parádní den plný poznatků jsme zakončili v již zmiňované jeskyni s raky a dali si drink v hotelu u pláže.


Odborný popis aloe vera

Aloe je rod jednoděložných rostlin z čeledi asfodelovité. Je známo více než 500 druhů, původně v subtropické Africe. Šťávy některých druhů se používá v lékařství. Většina druhů má růžici velkých, silných a masitých listů. Květy jsou trubkovité, jsou často žluté, oranžové, růžové nebo červené. Vyrůstají ze středu listové růžice, na vrcholu jsou rozvětvené a mají holý stonek.
Zajímavosti Aloe

Zázračné účinky Aloe vera objevili už staří Egypťané, kteří rostlinu nazývali „Krev bohů“, protože jim připadala výjimečná a hodna uctívání. Egyptské ženy toužící po věčné kráse pak Aloe vera považovali za klíč k úspěchu v boji proti stárnutí a vyráběly si z ní různé tinktury, masti a balzámy, kterými si potíraly celé tělo. Zázrak Aloe vera se skrývá v listech, ze kterých se získává gel či šťáva. Tato poloprůhledná tekutina obsahuje všechny důležité látky, které dají dohromady zázračnou směs prospěšnou při hojení menších i větších ran, popálenin, ekzémů, vyrážek.Aloe vera je však schopná působit i na vnitřní orgány, pomáhá při překyselení žaludku, potížích se slinivkou břišní nebo v boji proti chorobám cév.

Využití v kosmetice nachází Aloe vera například při léčbě oparů, akné a plísní, a to díky hydratačním a detoxikačním účinkům, které dokážou příznivě působit na lidskou pokožku.Jestli si chcete koupit výrobky přímo z této plantáže, kterou jsme navštívili, můžete zde pod odkazem https://www.lanzaloe.com/

53 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page