top of page
  • Writer's pictureVeru Diblíková

Norsko autem

Tento článek se třeba bude hodit těm z vás, co si zvolili jet do Norska po souši.

My jsme většinou všude letěli, ale do Švédska a Norska jsme to vzali po vlastní ose. Proto jsem si řekla, že napíšu nějaké info co se na první cestu do Norska hodí. 👍

Opět- možná pro někoho naprosto normální věc, ale pro někoho užitečné informace.
•ZÁKLADNÍ INFO

Řidičák není nutný mezinárodní, vystačíte si s českým.


Pokud auto řídíte dva a je napsané pouze na jednoho, je dobré u sebe mít doklad, kde majitel vozu souhlasí, že ho můžete řídit i vy. Nikdy se nás na to nikdo neptal, ale jeden nikdy neví.


Poznávací světla musí být zapnuta.


Všichni cestující musí být připoutáni, děti do 7 let musí mít sedačky.


V obci je stanovena rychlost 50 km/h ,mimo obec 80km/h a na dálnici 90km/h (samozřejmě pokud je změna, vše je řádně označeno.)


Od 1.12.-31.3.musí mít auto zimní pneu.


Norové jsou přísní v dodržování rychlosti, proto si dávejte opravdu pozor, aby jste nemuseli platit pokutu několik tisíc nok.


Ale také nejezděte příliš pomalu, to vás mohou zastavit s alkohol testem 🤣


Silnice tu jsou ve velice dobrém stavu (žádných 50 odstínů šedi v záplatách) jen jsou místy opravdu úzké, klikaté a strmé. A to hlavně cesty k fjordům.Na radary upozorňují značky.

Občas se připravte na velké krpály.

Řekla bych, že když zvládnete řídit v Norsku, tak už všude 😅

Jestli nesnášíte tunely připravte se, že tady jich je fakt fakt hodně. A někdy jsou opravdu dlouhé (nejdelší 20km.)


•MÝTNÉ

Asi už jste slyšeli, že Norsko je proslulé mýtným. Jsou zde zpoplatněné nejen některé úseky dálnic, ale i tunely a mosty. Asi vás potěší, že vše je tu automatizováno: můžete vše řešit online a nemusíte nikde zastavovat, aby jste platili. Mýtné brány jsou označené Automatisk bomstasjon/Automatic toll.

Pokud zde plánujete žít, vyplatí se vám pořídit za 200 NOK autopass(krabička na předním skle.) Pokud zvolíte variantu, jako my, registrujete se na stránkách epass24 nebo autopass.no a tam vám po určité době přijde faktura k úhradě. Nám přišla asi po 3 měsících. Prý chodí i na adresu, kterou zadáte. Nám za celou dobu nic tištěného nepřišlo.


•Trajekty

Do Norska se dostanete různými způsoby. Varianty najdete na této webové stránce: https://www.dovolenanorsko.cz/clanky/trajekty-norsko-autem/

My zvolili dvakrát noční trajekt ze Švédska přes Polsko. Cesta Polskem nám přišla jednodušší a je to pro nás z této strany také blíž.

Krom trajektů DO Norska se také často setkáte s trajekty V Norsku. Respektive pokud nebudete jen ve vnitrozemí tak se jim nevyhnete. Někde je to i lepší možnost než se motat po různých silnicích a někdy je to super vyhlídková plavba po fjordech. Lístky si nemusíte nijak zamlouvat předem (ačkoliv v sezóně to budete mít lepší.) Dají se koupit v kancelářích přímo u trajektu a to do vyprodání a nebo u výběrčího při vjezdu na palubu. Trajekt pluje většinou několikrát denně takže pokud vám nevyjde ten v 9 ráno, dáte někde snídani a pojedete tím ve 12. Před trajektem se řadíte do očíslovaných pruhů.•BENZÍN

Hodně žhavé téma. Ceny benzínu jsou opravdu proměnlivé. A to nejen od místa k místu, ale také časově. U nás se cena benzínu měnila i třikrát za den. Ráno jsme jeli kolem benzíny s cenou 17,50 NOK a na večer klidně 19,20. Nejlevnější co jsme tankovali bylo asi 15,10 NOK a nejdražší 22 NOK. Jako turista tankujte radši na benzinách s obsluhou, protože pokud hodláte platit na samoobslužných pumpách českou kartou, počítejte s tím, že si některé banky účtují jakousi zálohu (cca 3000) kterou vrací do 14.dní. Na benzínce, kde je obsluha se dá platit u pokladny nebo normálně předplatit v automatu. Krom toho tam, kde je obsluha, jsou wc a leckdy i sprchy.

Aditiva není třeba přidávat, jelikož v Norsku už jsou v benzinu přidaná. Doporučuji si občas natankovat i do kanystru.


•Vybavení na zimu

Sepsala jsem vám sem co jsme si s sebou pro jistotu vzali či dokoupili. Sice něco z toho jsme nepoužili, ale jeden nikdy neví. Zvlášť pokud pojedete na sever, kde je sněhu mraky.

Mimochodem tím píšu opravdu jen co máme my, ne co musíte mít.


Tak předně máme povinnou výbavu (lékárnička, výstražný trojúhelník, vesta a hasící přístroj.)


Dále startovací kabely-nikdy nevíte, kdy vám nebo i někomu jinému vyflusne baterka.


Nabíječka na baterku- ve velkých mrazech je občas lepší vzít baterku domů a nebo mít alespoň nabíječku v případě, že vám nemá kdo nahodit baterku. Přece jen máme staré auto.


Máme řetězy (i přesto že máme čtyřkolku a zimní pneu, hodili se.)Škrabka na sklo je samozřejmostí.


Plachta nebo odmrazovač. Pokud se vám nechce každé ráno škrábat sklo dejte si přes noc plachtu nebo si kupte jednoduše sprej, kterým zmrzlé sklo ráno nastříkáte.


Košťátko na odmetávání sněhu, my ho teda máme i na úklid auta.Skládací lopatka. Kdyby jste náhodou někde zapadli nebo měli komplet zasněžené auto. Ono i na vykonání potřeby se občas hodí 🤭


Všechny kapaliny na dolití.


Kanystr na benzín. Zvlášť teď když vychytáte levný benzín 😄


Jestli chcete vidět co nejvíce jeďte do Norska vanem nebo alespoň mějte stan. Je to tam suprově benevolentní což jsem již sepsala v jiném článku.


Tip! Pokud si chcete vyzkoušet své řidičské dovednosti nevynechte cestu Trollstigen a když pojedete dolů vyzkoušíte i funkčnost vašich brzd.


Tip2! Offline navigace maps.me ukazuje i zajímavá místa a lookouty.


Tip3! Park4night apka co se vám bude hodit jestliže spíte v autě, jako my.


Tak snad něco málo pomohlo. Šťastnou cestu bez nehod. 👌


168 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page