top of page
 • Writer's pictureVeru Diblíková

město Lanškroun

Pořád píšu o zahraničních místech, které jsme navštívili a nějak zapomínám na to moje rodné městečko na východě Čech, kde jsem toho tolik prožila. Co je malé, to je milé a je to tak i v tomto městě s počtem 9900 obyvatel. Myslím, že stojí za zmínku i návštěvu.
V PŘÍRODĚ

 • Lanškrounské Rybníky

Celková plocha lanškrounských rybníků je 45 ha. Krátký rybník a Sluneční rybník slouží k rybolovu. Dlouhý rybník je přírodním koupalištěm s možností spousty aktivit- půjčení loděk a šlapadel, jachtingu, minigolf nebo čistě jen plavání a relax na dece či dřevěných lehátkách. Jeho okolí nabízí široké možnosti ubytování od kempu, přes ubytování v chatkách po hotelové zázemí a samozřejmě občerstvení třeba v restauraci Koupák. Okolí lanškrounských rybníků bylo vyhlášeno chráněnou oblastí klidu a přírodním parkem. Vede tu naučná stezka využívaná v rámci ekologické výchovy. Pro sportovce jsou také přístupné venkovní posilovací stroje a venkovní Gladiátor hřiště. Nedaleko hřiště je pozorovatelna s výhledem na rybníky. • Eduarduv pramen

Nezapomeňte si hrneček, protože tento pramen je plný lahodné pitné vody. Pramení ze země u hráze Slunečního rybníku. Dřív se mu říkalo Vápenný pramen, protože byl upraven z bělošedých opukových kamenů. Roku 1861 dostal jméno po hejtmanovi Eduardu Erxlebenovi.


 • Rozhledna Hláska na Kypuši

Od pramene nemusíte jít ani moc daleko. Lesní cestou se dostanete k vrcholu strmého kopce Kypuš, který cca 30 let sloužil jako lyžařská sjezdovka a má 450m.n.m Spodní část rozhledny tvoří masivní kamenná podezdívka, na které je vybudován dřevěný základ s vnitřním točitým schodištěm. Rozhlednička je vysoká 8,6 m a byla vystavěna v roce 2015. Stavba je přístupná pěšky po turisticky značené stezce a po stávajícím kruhu naučné stezky. Rozhledna je volně přístupná.

 • Rozhledna Mariánka

Rozhledna Mariánka se nachází u obce Horní Čermná nedaleko Lanškrouna. Z vyhlídky ve výšce 18,8 metrů je výhled na Orlické hory, Suchý vrch i město Lanškroun a okolí.


 • Nový Zámek u Lanškrouna

Tato budova známá spíš pod názvem zámeček se nachází mezi Lanškrounem a Rudolticemi. Jedná se o zbytek barokního zámku rodu Lichtenštejnů. Dřívější stavba byla postavěna do písmene H , v každém patře 14 velkých sálů, průčelí zámku bylo čtyřpatrové, v každém rohu byla třípatrová věž. Po několika požárech v různých letech se rozhodlo, že se zámek nevyplatí nadále opravovat. Dnes můžete vidět pouze zachovalou jednu třípatrovou věž se sklepením. Provoz pro návštěvníky byl stanoven 7.7.2007 po rekonstrukci střechy, omítky a oken. Prohlídky se můžete účastnit od května do konce září. • Třebovské stěny

Jsou asi 5 km dlouhý zalesněný hřbet v okrese Ústí nad Orlicí. Rozloha činí 50, 22. Pod strmou stranou se nacházejí obce Damníkov, Rudoltice, Ostrov a Dolní Dobrouč. Na druhé straně hřbet volně prochází do sníženiny, pod kterou leží město Česká Třebová. Nejvyšším vrcholem je Palice (613 m). Rezervaci si můžete představit, jako strmé svahy s četnými skalkami, kapradiny a pískovcovými balvany. Bylo zde nalezeno 240 druhů hub takže i menší ráj pro houbaře.


NÁMĚSTÍ A OKOLÍ

 • Radnice

Na náměstí J. M. Marků stojí krásná renesanční radnice z let 1581-1582. Budova je zdobena dvěma cennými kamennými portály- oba s diamantovou rustikou. Na jihovýchodní straně radnice jsou umístěny sluneční hodiny. Roku 1660 byl na věž radnice umístěn zvon a věžní hodiny, které se později zaměnili za jiné. Radnice dnes slouží, jako sídlo Městskému úřadu. • Kašna s delfíny

Když už se kocháte krásou radnice, určitě nepřehlédnete kamennou, pískovcovou kašnu v horní části náměstí. Kašna je tvořena vázou na podstavci uprostřed a se čtyřmi delfíny v rozích, kteří chrlí vodu. Do kašny můžete hodit mince a něco si přát. Pokud máte žízeň tak z kašny určitě nepijte, k tomu vám poslouží staré pítko, které je pár metrů od kašny- avšak v zimě nefunguje.
 • Morový sloup

Naopak ve spodní části náměstí najdete sloup P. Marie, který byl postaven jako poděkování za odvrácení moru a vítězství nad Turky. A jestli vás zajímají významné mezníky vývoje Lanškrouna, stačí se podívat pod nohy. Doslova. Na kamenném náměstí jsou vytesány přímo do kostek před radnicí u morového sloupu. Osu tvoří 26 časových milníků.
 • Budovy na náměstí

Poslední co vás možná bude na náměstí zajímat jsou významné budovy, které mají nádherné motivy. Například v novorenesančním slohu stavěné Gymnázimum, Pomník J.M.Marciho- nejvýznamnějšího Lanškrounského rodáka, Stará pošta z roku 1900 a nebo secesní budovu okresního zastupitelstva se zdobeným arkýřem.
 • Malé náměstí Aloise Jiráska

Přesuneme se jen 150 metrů z hlavního náměstí a to k druhému menšímu náměstíčku A. Jiráska. Veprostřed náměstí stojí průchozí kašna s menšími trysky vody, kde si v létě můžete ochladit nožky. Uprostřed kašny se tyčí sloup Madony s dítětem, kteří stojí na zeměkouli s hadem a půlměsícem. Další zajímavé budovy na náměstí jsou římsko-katolické děkanství nebo městská knihovna. Nejde si nevšimnout obrovského kostela sv.Václava, který se datuje už od roku 1350 a může se může pyšnit řezbářskou prací barokních oltářů a kazatelny. Před kostelem je nově socha kajícného hříšníka.
 • Zámek, zámecké nádvoří, zámecké zahrady

Zámek byl původně klášter panovníků a byl vybudován roku 1393. V západním křídle zámku je nyní obřadní síň a v jižní části krásné muzeum se spoustou informací .Do zámeckého nádvoří se dostanete velkou kovovou bránou a hned po pravé ruce uvidíte sochy sv.Jana Sarkandera a sv.Jana Nepomuckého. Když projdete stále dál uličkou, dostanete se k další bráně, která vede do nově zbudovaných zámeckých zahrad. Zahrady jsou výborné pro relax, odpočinek nebo třeba rodinný piknik. V létě se zde pořádají akce, jako letní kino, koncerty či workshopy. V zahradách uvidíte i zajímavé sochy.
 • Dům Piano

Cestou z centra si všimnete na rohu ulice 28.října domu zvaného Piano. Stojí v místě bývalé městské brány. Budova je z jedné strany plochá a z druhé vypouklá a společně se zužují v jednu budovu. Kousek od tohoto domu můžete vidět sloup nejsvětější trojice-otec držící ukřižovaného, pod ním holubice s hlavami andělů, vpředu P.Marie s hvězdami a po stranách sv.Florián.
 • Kostel sv.Anny

500m od náměstí na ulici Dobrovského uvidíte bílo-červený kostel barokního slohu. U kostela byl založen hřbitov, který je dnes zrušeny, ale stále naleznete místy pomníky a náhrobky se značnou historickou hodnotou.


 • Krčma

Po takové spoustě památek vám určitě vyhládne. Než se, ale dostaneme k soupisu zdejších restaurací, stojí za zmínku místní roubená formanská Krčma. Je to jedna z nejstarších doposud fungujících hospod v Evropě a to již od roku 1568. Budova má podloubí na dřevěných sloupech. Zde také můžete ukojit svůj hlad.


 • Oboustranný reliéf panny Marie

Chcete-li si projit Lanškroun z jednoho konce na druhý, tak kousek od škrtnuté cedule Lanškroun( pokračující k Albrechticím) najdete kromě stánku se zmrzlinou i tento reliéf z roku 1811. Na druhé silnice můžete pozdravit malá kůzlátka, ovce a kravičky.

►Možná na náměstí narazíte na podobné elektronické tabule, jako vidíte na obrázku. Ty slouží jako informace k tomuto městu. Pokud vás, ale zajímá něco konkrétního, neváhejte skočit do infocentra, které má i veřejná wc.


VNITŘNÍ AKTIVITY

Forea

Nabízí obrovskou škálu aktivit. Ze sportovních to je třeba Tenis, Badminton, různé skupinové lekce a cvičení, power yoga, kulečník, stolní tenis, boulder stěna a mnoho dalších. Možnost je se také ubytovat v hotelu, občerstvit se v hlavní pasáži nebo si jen tak dát kávu. Pro milovníky přednášek tu je i spousta přednášejících či jiné akce v Music bar Forea. Stačí mrknout na web www.forea.cz


Kino

Jeden sál stačí na to, pokud chcete vidět film na velkém plátně v pohodlných sedačkách. Na program mrknete na https: www.kinolanskroun.cz


Bazén

Škola Dobrovského nabízí možnost zaplavat si v jejich Bazénu. Jeho základní rozměr je 12,5 x 6 metrů, největší hloubka je 130 cm a nejmenší 90 cm. Pro ty nejmenší návštěvníky je dispozici skluzavka a pěnové hračky, pro ty starší protiproud a masážní trysky. Teplota je 27,5 stupňů Celsia. Zahřát se můžete v suché sauně.


Bruslení Hala B. Modrého

Zabruslit si můžetev létě na inlinech, v zimě na ledové ploše. Cena je 50 kč dospělí. Občerstvit se můžete ve stánku. Před halou je i místní skate park.


Bowling

Můžete si zahrát buď ve sportcentrum Havana nebo v herně Tropik. Havana kromě bowlingu nabízí posilovnu, cvičící lekce a squash.


Kde se najíst nebo skočit na kafe?


Gournet Lounge, Kavárna U Jakuba, Papaguy Bar &Grill, Maniny, Koupák restaurant, U pastýře, LunchCrown, Obora Hurt a další


Požitkářství-pro dobrá vína či nevšední cukrovinky si zaskočte i sem. Velký bonus je velice příjemná obsluha.
Nemáte auto? Nevadí. Můžete si za výhodné ceny půjčit přímo zde https://pujcsikaru.cz


Tip pro lidi co spí v autě Nedaleko Lanškrouna ve městě Česká Třebová je 50 parkovacích míst, kde můžete přespat. Je tam i wc, pitná voda, odpadkové koše, přístřešek a přípojka na 220V. Souřadnice 49.908924, 16.431888 (lat, lng) N 49° 54' 32.12" , E 16° 25' 54.79" (lat, lng)

116 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page