top of page
  • Writer's pictureVeru Diblíková

Los Angeles

Do města andělů jsme přijeli 31.3. 2023 a odjížděli jsme 2.4.2023.


Los Angeles se skládá z 88 dalších měst. Rozloha je více než 1 200 kilometrů a tím se stává druhým největším městem USA. Ačkoliv nejsme příznivci velkých měst, byla by skoro ostuda tudy jen projet a nic nevidět.

Nejlepším obdobím pro návštěvu Los Angeles se jeví březen-květen nebo září- listopad. Nejen že je méně turistů, ale hlavně je v těchto měsících vzduch lépe dýchatelný. V březnu jsme měli kolem 20 °C.


L.A. jsme si rozdělili do tří dnů.

První den jsme věnovali přímořským oblastem, druhý den centru a filmovým zajímavostem, třetí den okolním místům a odjezdu za poklidným Palm Springs.


TOUR BUS hop on, hop off

Pokud nejste milovníky řízení v chaotických velkoměstech a nevíte si rady s parkováním v takto nevyzpytatelných oblastech, můžete zvolit tour bus, který jsme si zaplatili i my hned druhý den.

V autobuse dostanete sluchátka a pokud umíte anglicky, dozvíte se díky tomu kolem čeho projíždíte. Autem by jste viděli jen domy, ale už by jste nezjistili, že právě v tomto domě umřela Marilyn Monroe nebo že v tomto hotelu se natáčela Pretty woman. To a plno dalších zajímavých informací.

Autobus jezdí na hlavní turistická místa(viz. mapa.) My jsme vzali prioritně tour 1, kdy jsme vystupovali. Tour 2 jsme si prošli den před tím pěšky. Tour 3 jsme se pouze vezli a nevystupovali jelikož nám to nepřišlo úplně bezpečné už z autobusu-bezdomovci a stanová městečka všude. Každopádně zde máte přehled a můžete se rozhodnout jestli chcete bez stresu jet autobusem a nebo hledat s autem předražená parkoviště. Lístky můžete koupit online nebo přímo u řidiče.

Další možností je hromadná doprava( metro, autobus nebo vlak.)


Co vidět a podnikat v Los Angeles:
Santa Monica a Venice beach

Naše L.A. začalo celodenním zkoumáním těchto dvou míst.

Obě části se nachází na západ od centra a jsou hned při sobě. Dá se zde zaparkovat na celý den. Mimo sezónu jsme platili 7 USD. Parkoviště je otevřené od východu slunce až do jeho západu a tak si můžete užít den s trochou klidu hlídaného parkoviště.

Začali jsme promenádu na mole Santa Monica(viz.úvodní fotka článku.) Toto velké molo je známé díky mnoha filmům. Například z filmu Foresta Gumpa (najdete tam jeho lavičku, boty, kufřík i citaci.) Pláž vedle mola je známá z pobřežní hlídky. Na tomto mole také končí road 66. Samozřejmě je i plné pouličních umělců, horského kola, různých atrakcí. Zkrátka taková menší pouť.

Dál jsme pokračovali promenádou a zastavili se u spousty strojů na cvičení. Po celé promenádě se dá jet i na kole či bruslích, zahrát si volejbal a tak podobně.

Na Venice beach se nachází známá Muscle gym, kde cvičil i Arnold Schwarzenegger. Výstřední atmosféru ladí plážový skate park a graffiti na palmách. Zde si můžete koupit i spoustu suvenýrů a originální L.A. čepici.

Malý tip- když půjdete na molo Santa Monica brzo ráno bude sice vše zavřené, ale budete tam samy a nebudete se muset prohánět davem.


Hollywood sign

Kulturní ikona a opět známé místo z filmů. Ostatně jako celé Los Angeles. Tento nápis se nachází v Griffith parku. Existuje několik možností, jak se dostat co nejblíže k nápisu. Veškeré trasy nebo view pointy najdete zde. My jsme si zvolili trasu od Griffitově observatoře a jelikož bylo neskutečné vedro, našli jsme si nejlepší bod kde nápis uvidíme a to nám stačilo. Přímo k nápisu je zakázáno jít, ale nejbližší bod s sebou přináší i výhled na celé město.

Celý nápis má okolo 10ž metrů na délku a každé písmeno 14 metrů na výšku. Je starý více jak sto let.Chodník slávy a TCL Chinese Theatre

Místo, o kterém jsem slyšela jen samé špatné zkušenosti- že je to špína a hnus.

Já jsem byla mile překvapena. Přijeli jsme tam tour busem celkem brzo ráno, takže nikde nebyli velké davy.

Chodník je okolo 5 km dlouhý a je na něm 2600 hvězd. Ty nejznámější se vyskytují na hlavní třídě v okolí Čínského divadla u kterého najdete i otisky rukou, bot i podpisů v cementu. Můžete tak porovnat velikost ruky s celebritou. :D Také se běžte podívat na úvodní bránu tohoto chodníku.

Nemusím ani zmiňovat to velké množství obchodů a restaurací, které můžete navštívit. Mě se hrozně líbila malinký waflový podnik.

Menší tip: pokud nechcete, aby vás otravovali spider mani na focení, ignorujte je. Nejlepší způsob, jak o vás ztratí zájem tito ždímači peněz, je vůbec nereagovat a nenavazovat oční kontakt. My jsme stejně pořád koukali pod nohy po jaké celebritě šlapeme.


Beverly Hills

Město celebrit v okrese L.A. Co zde vidět? Například známou nákupní čtvrť Rodeo Drive(znáte z filmu Pretty Woman.) Nemusíte si tam nic koupit, prodavači tak nějak počítají s tím, že turisti tam jdou spíš mrknout.

Silnice Mullholand, kde bydlí spoustu celebrit. Městský park Franklin canyon.Griffithova observatoř+park

Griffithův Park se nachází ve východní části pohoří Santa Monica. Najdete tu například ZOO, botanickou zahradu, planetárium, golfová hřiště, tenisové kurty, jezdecké centrum atd.

V parku se nachází naše cílové místo Griffithova observatoř, do níž je také vstup zdarma. Parkovali jsme dole pod kopcem, kde to bylo zadarmo a bylo nějaké místo. Přímo u observatoře to je neskutečně přeplněné a předražené. Odtud lze vidět nápis Hollywood a celé město.

Park je otevřen sedm dní v týdnu od 5:00 do 22:30.Malibu

Další slavné město, které stojí za návštěvu. Jedná se o město plné pláží a leží v pohoří Santa Monica. Najdete zde pláže, jako je Zuma Beach, Opanga Beach, Malibu Beach, Broad Beach nebo například Big Rock Beach.A co v Malibu vidět? Třeba skalní útvary El Matador. Státní park Malibu Creek s dramatickými soutěskami a rozlehlými pastvinami.

Je zde i krásné místo na spaní (Sunset point), které určitě poznáte ze hry GTA.
Sunset Boulevard

35 kilometrů dlouhá ulice lemovaná palmami, kluby, bary i restauracemi. Tato ulice spojuje L. A. s Hollywoodem, Beverly Hills a Pacific Coast Highway.

Pokud máte čas a zájem se večer pobavit, navštivte několik comdey klubů.


Koncertní síň Walta Disney

Na Grand Avenue se nachází zajímavá budova, jejíž fasáda je z nerezové oceli. Jedná se o koncertní síň Walta Disneyho s kapacitou 2265 míst.Absolvovat zde můžete prohlídku interiéru i exteriéru s průvodcem, která trvá hodinu a je zdarma. Uvnitř haly je obchod se suvenýry, občerstvení i toaleta. Síň má název podle filmového tvůrce Walta Disneyho, jehož žena darovala městu Los Angeles 50 milionů dolarů na její výstavbu.


Další místa, která můžete navštívit a která my jsme nestihli:

Universal studio

Warner bros studio- tam jsem hrozně chtěla kvůli seriálu Přátelé, ale nakonec mě odradila cesta ke studiu i cena za tak krátký vstup.

Greystone Mansion

stadion Dodger

Hollywood voskové muzeum

La brea tar pits

Chinatown-kolem něj jsmě pouze projížděli, nachází se v downtovnu a nechtěli jsme z autobusu vystupovat


Los Angels je jako všechna velká města- chaotické. Pokud projíždíte jen jednou za život určitě se vyplatí si udělat malou zastávku a podívat se na tolik známých míst.

Hlavní je najít dobré a bezpečné parkoviště a pak jde vše samo.


NEMILÁ HISTORKA Z LA

V okolí velkých měst většinou není, kde si najít nocleh v autě. Nejbližší místo bylo v Malibu, které bylo 40 km vzdálené. Proto jsme zariskovali a zaparkovali auto na krajnici, kousek od Santa Monica. Od šesti večer do sedmi ráno bylo parkování zdarma. Spali jsme tam dvě noci. Jedna noc byla klidná a ráno jsme auto přeparkovali na placené parkoviště, dokonce jsme si dali ranní koupání v oceánu.

Druhá noc už nebyla tak fajn. Byla to totiž sobota. Krom hluku motorkářů, se pár metrů od nás dohadovali nějaké skupinky lidí a chvilku potom začali střílet a utíkat. Byla jsem hrozně unavená a říkala jsem si, že nikdo nemůže vědět že jsme v autě a nechtělo se mi odjíždět. Za nedlouho přijela policie. Ivan celou noc hlídal a sledoval situaci.

Jsem člověk co si až tak moc nepřipouští nebezpečí a byla jsem v klidu. Jenže nikdy nevíte, kdy se opravdu něco stane a střelba pár metrů od vás se vás může také týkat.

Proto doporučuji L.A. mimo víkendy a hledat spíš turistická místa. V tomto případě je to lepší pro vaše bezpečí.


Po LA jsme odjeli do Palm Springs, kam prý celebrity odjíždí za klidem od ruchu velkoměsta.

Jeli jsme pustinou, takže jsem si říkala, že tam snad ani žádné město být nemůže. A ono bylo. Bylo malé, krásné a teplá noc.


22 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page