top of page
  • Writer's pictureVeru Diblíková

Larnach castle-děsivý nebo děsivě krásný?

Hrad Larnach se nachází na novozélandském poloostrově Otago a je významnou turistickou atrakcí města Dunedin.


Hrad a areál jsou denně přístupné veřejnosti. Zahrady zámku Larnach jsou jednou z mála zahrad na celostátní úrovni, které získaly hodnocení „Zahrada mezinárodního významu.“


Hrad Larnach vybudoval mezi lety 1871-1887 novozélandský podnikatel a politik William Larnach. Cely komplex se skládá ze 43 pokojů, tanečního sálu a 7 akrů velkých zahrad.


👻Strašidelné události

Onen taneční sál měl být narozeninovým darem pro Larnachovu 21. letou dceru Kate, která milovala tanec a proto sál byl plně využívaný. Avšak o 5 let později dívka zemřela na tyfus. Existuje plno svědků, kteří tvrdí, že právě v onom tanečním sálu vídají přízrak tančit.

Toto není jediný údajný duch, který má v hradu ,,strašit.'' V jižní ložnici sídla je spatřována první Larnachova manželka, která zde zemřela na mrtvici. Druhá manželka umírá o pět let později na otravu krve. A třetí manželka měla údajně aférku s Larnachovým synem, který si v nedalekém hotelu vzal život. Říkáte si: ,,nějak moc úmrtí kolem této budovy.''

Aby toho nebylo málo, v říjnu roku 1898 Larnach uskutečnil spoustu špatných obchodních rozhodnutí, přišel o bohatství a spáchal sebevraždu.
Během 20.století hrad měnil mnohokrát majitele až roku 1967 se ho na stálo ujali manželé Barkerovi. Jenže před tím než ho koupili, fungoval jako psychiatrická léčebná pro vojáky z 1.světové války a později jako ozdravovna pro vojáky z 2. Světové války.🏥


Barkerovi uskutečňovali v tanečním sále speciální divadelní představení pro 100 hostů. Hra se jmenovala ,, Larnach- zámek lži.'' Při prvním představení se prý stalo něco na co diváci nezapomenou. Krom ohromné bouře, která vymetala popel z krbu divákům do očí (což mohla být shoda náhod) se v jedné chvíli otevřeli dveře a nad podiem začalo blikat světlo. Vše to jsou věci, které se dají vysvětlit bouří, ale lidé v hledišti a samotní majitelé to viděli, jako signál od zesnulého Larnacha, že se mu hra nelíbí.


Ve 21.století tedy zámek navštěvuje nejen velké množství turistů, ale také týmy ttelevizních vyšetřovatelů paranormálních jevů. Roku 2005 se zde natáčel NZ pořád ,,Hon na duchy.,, Prý se během natáčení povedlo zachytit na fotoaparát přízrak v klobouku. Spoustu hostů zas tvrdí, že v určitých místnostech se jim stávali různé zvláštní situace (nemohli popadnout dech, byli odstrkáváni nějakou silou,..)

Ať už tomu věříte nebo ne, tyto menší příběhy mohou turisty buď odradit nebo ještě více nalákat. Majitelé však nechtějí riskovat, že by to lidé spíš odrazovalo a proto se tímto nijak nechlubí a není to nijak známá věc ani fakt.


Inspiraci pro tento příběh jsem našla v časopisu Enigma.Toto je výhled z věže.Aby jsem, ale nepsala jen strašidelný příběh, určitě stojí za zmínění zahrady. Jde o jedinečnou přehlídku specializovaných zahrad. K vidění je zde např. Patterned Garden („Vzorovaná zahrada“), Lost Rock Garden („Zahrada se ztraceným kamenem“), Serpentine Walk („Klikatý chodník“), Rain Forest („Deštný prales“), South Seas Garden („Zahradu jižních moří“), Alice Lawn („Alenčin trávník“), Laburnum Arch („Štědřencový tunel“) a Green Room („Zelený pokoj“).

K celé zahradě dostanete brožuru o rostlinách i barevný plánek.

Pokud tedy nejste pověrčivý, tak si v slavnostním sále můžete dát čaj a zákusky.‼ Cena vstupu 35$ (mezi 8am a 9:30am 25,50$)

V ceně je vstup na hrad včetně věže, společenské kavárny, dárkového obchodu, zámeckých zahrad, areálu, historických stájí a hospodářských budov. Veškeré brožury a plánky.

Po hradě si chodíte bez průvodce.

Pokud jste skupina a zajímá vás prohlídka s průvodcem musíte si to zamluvit do předu a stojí to 125$. Kousek od hradu máte možnost ubytování a pořádají se zde i svatby.


Osobně jsem se tyto historky četla až půl roku po jeho návštěvě a celkem mě to udivilo. Hrad na mě jinak na mě působil velice vřelým zjevem a byla to příjemná zkušenost.

My jsme si návštěvu udělali 6.10.2019 a moc jsme si to užili. Vyšlo nám počasí a bylo málo lidí.

Doporučuji pro lepší fotky čekat až se slunce přehoupne a není za hradem.

Určitě doporučuji navštívit a projít si celé zahrady. Už kvůli tomu, že na celém Zélandu jiný zámek s původní výzdobou nenajdete.138 views0 comments

Recent Posts

See All

Commentaires


bottom of page