top of page
  • Writer's pictureVeru Diblíková

Jak v Norsku ušetřit

Updated: Jun 17, 2022

Lze vůbec vyžít v jedné z nejdražších zemí Evropy? To je taková běžná otázka, když se někdo stěhuje do země, kde jsou ceny po přepočítání na české koruny, dost vysoké. Jedna věc je když si v takové zemi vyděláváte- to se pak přemýšlí úplně jinak. Hlavní je- nepřepočítávat, jinak se z toho zblázníte :DAle jak to udělat do začátku, kdy musíte sáhnout do své kapsy a svých úspor?

Lze to udělat tak, že zapřemýšlíte a trošku se do začátku uskromníte.

My jsme v Norsku za jídlo za 10 měsíců neutratili skoro nic.

Samozřejmě další výdaje padli, když jsme platili nějakou aktivitu či oblečení ( za což může zlatý důl fretex, který jsme objevili.)

Ale o tom teď nemluvím.

Mluvím o způsobech, jak v klidu ušetřit peníze na jiné věci než přehnaně drahé potraviny v supermarketech.

Takže tady máte pár našich způsobů, jak neutrácíme a díky tomu se nám i v Norsku hezky šetřilo aniž bychom jedli pouze fazole z konzervy nebo čínské polévky.


JAK JSME TO DĚLALI MY?


Dary přírody

Jde spíš o menší doplněk na chuť. Například v lese najdete borůvky, maliny, brusinky, rybíz, morušky a lesní jahody-to vše se hodí k snídani do ovesné kaše či smoothie. Nebo plno hub na usušení, do smaženice či obalení. Rebarbora, která volně roste a někdo ani neví co to je-do buchty. Bez na šťávu. Pampelišky na med. Na čaj zase různé bylinky. Nebo občas můžete mít štěstí a jít kolem pole, kde zůstalo několik vykopaných brambor/mrkví či salátu. Také stromy s ořechy, višně i jabloně. A mnohem víc. Vždy si, ale dávejte pozor, aby nešlo o soukromí pozemek. No a samozřejmě toto je způsob, který v zimě praktikovat nelze.Rybaření

O tom by vám spíš poradil můj fishman, jak je to tu s povolenkou, kde se může rybařit atd. Každopádně když se poštěstí je i večeře. Na moři a ve fjordech nepotřebujete při lovu ryb na udici žádnou povolenku ani rybářský lístek což je fajn.
Plechovky a petky

Plechovky a plastové lahve jsou ve Švédsku i Norsku vratné. No a válejí se všude- u cesty, v parku, ve městech, někdo je dokonce tak hodný, že nechá plechovku NA koši a nedá jí do koše pro nás sběrače. Nemluvě o tom, že při práci v pohostinství a hotelech jich za den najdete plný pytel. Jednoduše je vrátíte v obchodech, vyjede vám lístek za který si buď nakoupíte nebo (v našem případě) necháte proplatit u pokladny penězi a máte na benzín či jiné věci. Po třech dnech tak máme za plechovky na plnou nádrž. Na obrázku jsme za tyto dva pytle, nasbírané v jednom dni, dostali 312 NOK( což je 770kč.) Takže jsem ani za benzín skoro nic neutráceli.Suroviny z ČR

Než jsme se vydali na cestu ( v červnu 21) naplnili jsme si naší kuchyň v autě kořením, několik kg rýže, těstovin, luštěnin a čajů. Plno z toho čerpáme stále, hlavně koření kterého jsme ze zkušeností vzali radši spoustu.


✅Jídlo z práce

Toto byla možnost nejlepší úspory. Za jídlo v práci platím 40 NOK(98kč.)

Není to pouze jedno jídlo, ale hned několik variant z teplých jídel, ovoce, zeleniny, pečiva, uzenin i dezertu. A ačkoliv za toto platíme z výplaty, tak v jednom přeci jen ušetříme. Po 13 hodině jsou poslední lidé (my) na přestávce a potom se jídlo odnáší. Vždy tam toho zbývá neskutečně moc a proto jsme se neváhali zeptat kuchaře co s tím dělají. Odpověď-vyhazuje se to. A opravdu jsme viděli, jak celou mísu zeleninového salátu vysypali do koše. Další důkaz neskutečného plýtvání. Hned jsme se proto zeptali jestli si něco málo můžeme vzít a samozřejmě jsme mohli. Proto vždy když máme poslední přestávku a jsme si jisti, že jídlo už nikdo nebude jíst, nabereme si do krabiček něco domů k večeři či snídani. Většinou to jsou salámy, sýry a podobné věci. Proto mám tak ráda práci v hotelu či pohostinství- vždy z toho je i něco víc než výplata. V tomto případě za úplný pakatel spoustu jídla.


✅Levněji před zavíračkou

Další věc (pokud teda potraviny nakupujete-což my ne) některé obchody mají před zavíračkou na plno věcí 50 procentní slevu a ty co mají datum spotřeby do dne, kdy nakupujete, dají i zdarma (to ale nevím jestli není jen hodnou prodavačkou.)


Dumpster diving

O tom jsem vám psala samostatný článek zde▶️Dumpster diving-Norsko.

Po jídle z práce, náš další zdroj šetření a během cestování to byl náš hlavní zdroj šetření.


Sečteno podtrženo- to znamená, že do supermarketu zavítáme maximálně pro mouku.

Nějak nám nepřijde smysluplné nakupovat když v podstatě máme plnohodnotné jídlo. Maso máme v práci a doma jsem vařila z toho co jsme našli.


Ostatní věci

Bydlení- na tom jsme ušetřili díky našemu autu s kuchyňkou a střešním stanem, pak jsme byli v plně vybaveném domě a nájem se nám strhává až z výplaty. Výhodou, když vám bydlení zařídí zaměstnavatel je, že po vás nechce několik nájmů (nebo zálohu) dopředu a většinou ten nájem není tak vysoký, jako když si hledáte bydlení samy.


Paušál nemáme, kupujeme za 400 kč/měsíc kredit na české sim kartě jejíž data nám fungovali i v Norsku. Na Norské sim kartě jsme za celou dobu neměli kredit.


Kosmetika-v hotelu jsme často nacházeli šampony, kondicionéry a podobný. Toaletní papír, zubní pasty, čistící prostředky, prací prášek atd jsme si mohli brát z hotelu. Z dívčí kosmetiky mi stačí jedna řasenka na půl roku :D Léky máme z ČR. No a tak dále.


Vše na co si vzpomenete si najde cestu, když víte jak na to a jste trochu důmyslní. Pozor! Neplést si slovo důmyslný s vyčůraný.


Nemyslím si, že bychom byli úplně low cost cestovatelé, ještě pořád si rádi zaplatíme aktivity či relax. Avšak v Norsku jsme do restaurací moc nechodili (oproti Zélandu, kdy jsme šli snad každý třetí den. Ale v Norsku šlo spíš o to, že nám tam jídlo v restauraci nechutnalo a že jsme byli v malé vesničce, kde jich ani moc nebylo.

Ale proč nechat v obchodě takovou sumu když to jde i jinak 👍

Ne vždy musíte utratit neskutečně velké peníze v drahé zemi, stačí si jen poradit. Najděte si ten balanc, kdy se neomezujete v ničem co nechcete, ale zároveň nenecháte všechno na co tak dřete, za nesmysli nebo věci, které si jde pořídit i jinak :)


Úlovek z dumpster divingu, v přepočtu kole 5 tisíc korun nám leží na koberci zadarmo.


Závěrem článku chci podotknout, že když se nad tím tak člověk zamyslí, rozdíl v cenách Norsko vs. Čechy není zas tak velký. Když nakoupíte v Norsku jednu malou tašku necháte tam cca 500kč stejně, jako v ČR. A teď když bydlíme v Kanadě si teprve uvědomuji co znamená když je něco opravdu drahé. Proto se toho Norska vůbec nemusíte bát. Jakmile vám přijde výplata na NO účet, tak je to pohoda.1,311 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page