top of page
  • Writer's pictureVeru Diblíková

Doprava v Dublinu a okolí

Updated: Jul 23, 2020

Nemám z Irska zkušenosti, jako řidič osobního vozidla, možná by mi měli Irové poděkovat. Ale za to v okolí Dublinu s cestováním se všemi ostatními prostředky.


🚃 AUTOBUSOVÁ DOPRAVA Co my se najezdili těma dvoupatrovýma žluťáskama a hlavně načekali. Doporučuji mít na mobilu data a stáhnutou apku ,,Dublinbus,, žlutá ikonka- to vám ušetří plno vrásek a čekání. Funguje tak, že napíšete číslo zastávky a vyjede vám orientační čas za jak dlouho bus bude na zastávce. Nezapomeňte si zjistit, jaky autobus jede tam kam chcete (číslování je třeba 33,33a,33b,41c,..) Myslíte, že časový rozpis na zastávkách stačí? No to vás zklamu-je na 90% nepřesný. Autobus stoji 3,30€ pokud nejedete pouze 2 zastávky tak cena na všechny zastávky je stejná (informace roku 2019,mohlo se změnit). Hlavně se ujistěte, že máte drobné jelikož řidič vám nevrátí. Mince se házejí do ,,boxu,, u řidiče. Vrátí vám pouze stvrzenkou, kterou můžete vybrat v centru Dublinu, je tedy lepší mít peníze přesně. Pořiďte si Leap kartu, která je i na vlak za 5€ (koupíte na plno místech, kde se dobíjí. Obchody to mají napsané na dveřích) s touto kartou cesta stoji 2,50€. Na tuto kartu je také aplikace jménem leap top-up, kde jí můžete dobíjet.


Další věc co je dobrá vědět, že v týdnu většina prvních busů jezdí v 5 ráno, ale v neděli bývá první až v 10. Záleží na místě, ale většinou jezdí každou půl hodinu ve všední dny. NEZAPOMEŇTE když se autobus blíží k zastávce na něj zamávat, jak při stopováni-jinak nezastaví. Veškeré zastávky jsou totiž na znamení (patrně, protože jsou jen pár metrů od sebe) pokud chcete vystoupit musíte zmáčknout červené tlačítko,,stop,, co je u každých sedadel. Už se nám také stalo, že byl autobus plný takže nezastavil ani na znamení a musíte čekat dál. Není to žádná sranda, zvlášť ze začátku. Koukněte na stránku www.dublinbus.ie aby jste byli trochu v obraze. 🚌TOUR BUS Bezva varianta pro dovolenkáře nebo lidi bez auta jako jsme byli my. Využili jsme ho snad na všechny tour (Cliff of moher, Giants Causeway, Conemmara, Celtic Boyne, Belfast,..) Ceník a co tour obsahuje můžete najít na www.irishdaytours.ie Můžu neřidičům doporučit.

🚂VLAKOVÁ Neboli DART. Ta má přesný časový rozpis na internetu, takže můžete naplánovat cestu hravě. Stačí na stránku www.irishrail.ie napsat místo+čas a je to. Vlaková doprava tu není tolik rozšířená, takže pravděpodobně nenajdete zastávku všude a když to řeknu zjednodušeně tak má dvě koleje-tam a zpět plus samozřejmě spojovací trasy. Většinou jedete s krásným výhledem na moře. Využívali jsme vlak hlavně do krásného přístavního města Howth. Nemusím asi zdůrazňovat, že vlakem je to rychlejší než busem.


🚋LUAS Taková tramvaj v centru Dublinu, která má dvě hlavní trasy-červenou (32 zastávek) a zelenou (35 zastávek.) Leap kartu můžete použít i na tento druh dopravy. 🚕TAXI Je asi každému jasné, že to není nejlevnější možnost, jak se někam přepravit. Taxíky jsme využili hlavně po akci nebo když jsme spěchali. Opět existuje apka jménem,, Free now,, kde najdete nejbližší taxíky kolem vás. Pozor, pokud pojedete večer o víkendu, bude taxametr už od startu na 4€. 🚲CYKLISTI Na kolech jsme taky projeli pár desítek km, hlavně Ivan do práce každý den asi 20km. Ale upřímně není moc možných cyklo stezek.V Dublinu si dokonce kolo můžete půjčit. Jsou všude zaparkované společně s platební stanicí, kde jsou psané veškeré instrukce popř.i zde na stránkách www.dublinbikes.ie

🛩LETIŠTĚ V Irsku je 7 letišť. Hlavni v Dublin a další Cork, Kerry, Shannon, Knock, Donegal a severní Irsko Belfast. V případech, že jste mimo tyto města existuje air link-autobusová doprava převážející Z a NA letiště. Používané letecké společnosti do Čr či Slovenska jsou Ryanair nebo Airlingus.


👩‍🌾STOPOVÁNÍ Je výhodné ho zkusit, jelikož lidé jsou hodně nápomocní. Obzvlášť pokud máte vlakovou zastávku 40 minut od domu. Nám se to vyplatilo ve spoustě situacích. Dokonce jednou, když pršelo jsme ani nestopovali a paní se nás automaticky zeptala jestli chceme svést. Irové jsou přátelští. 🚀🛴OSTATNÍ DOPRAVA- ZÁŽITKOVÁ Projet se kočárem poháněným koněm nebo si sedět v Rikše zatím co vás někdo táhne. Co třeba se projet v autobuse který je zároveň Vikingská loď nebo Ghost tour která vás zaveze do strašidelných zákoutí Dublinu. Hop on- hop off dvoupatrák bez střechy, který vás proveze důležitými místy hlavního města i se slovním průvodcem, naskočit a vyskočit můžete kdykoliv v tom dni. Po akci jezdí noční autobusový svoz ve 2 a 4 ráno.

Možností je neskutečně moc a ani nepotřebujete auto. A přece jen pokud budete v Irsku řídit- nezapomeňte, že na levé straně.


100 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page