top of page
  • Writer's pictureVeru Diblíková

Co zařídit, když se chcete stěhovat do jiné země

Updated: Aug 3, 2023

Je mnoho lidí, kteří by chtěli dlouhodobě vycestovat nebo se odstěhovat do jiné země, ale z nějakého důvodu se nemohou odhodlat či nevědí co vše to obnáší.


My jsme náš společný život stěhovali do ciziny zatím pětkrát (2023) a čeká nás to znova. Můžu vám říct, že i přes všechno zařizování to pak stojí za to.

My jsme zvolili cestu ,,štěstí přeje připraveným,, a vše jsme předem zvažovali.


Co vše je třeba zařídit nebo mít před stěhováním z ČR do ciziny ?


Odhodlání

To nemusíte zařizovat, ale najít ho v sobě. Možná se to nezdá, ale je to důležitá věc a zbytek se už dá vždy zařídit. Nejdřív totiž musíte vědět jestli jste se opravdu rozhodli takto změnit život a potom udělat ten první krok, který je vždy těžký. Výmluvy proč to neudělat najdete vždycky, ale odhodlání najdete jen málokdy. Přestaňte si klást negativní otázky co se může stát, neposlouchejte nedůvěřivost lidí a prostě to udělejte pokud je to opravdu to co chcete. Kdyby jste se řídili podle ostatních, nedělali by jste nikdy nic.


Doklady

Před cestou si zkontrolujte platnost vaší občanky a cestovního pasu, aby jste si v případě nutnosti stihli udělat nové. Někdy trvá i 30 dní než dostanete nový pas, samozřejmě lze i zrychleně. Pro jistotu si udělejte i kopie dokladů, které mějte vždy u sebe. Také se hodí mít u sebe alespoň 4 pasové fotografie podepsané ze zadní strany - nikdy nevíte. Pas berte tak, že to je to nejdůležitější co u sebe máte. Hlavně mimo EU, tak ho střežte.


Životopis + Emailová adresa

Věci co můžete udělat kdykoliv. I když třeba nejste 100% rozhodnutí odjet/odletět. Životopis v angličtině a email, který končí doménou com.


Finance

To je hlavní věc, které se lidé bojí. ,,Nemám peníze tak nemůžu nikam jet.,, Je jasný, že s nulou na účtu nic moc nevykouzlíte a také záleží kam letíte/ jedete. Ale hlavně chci říct, že peníze nejsou priorita při rozhodování. Vím to ze své zkušenosti. V mém případě jsem se roku 2015 stěhovala do Irska s přítelem, jedním batohem a mou poslední výplatou osekanou, kde se dalo. Peníze co jsem si tam přivezla mi stačili na 3 týdny než sem si našla práci. Je jasné, že ne vždy můžete najít práci rychle, proto je dobré mít nějakou rezervu, ale není nutnost mít balík a brát to, jako výmluvu proč nemůžete jet i když chcete. Pokud máte na letenku a něco do začátku, najdete si levné ubytování, tak prostě neříkejte, že na to nemáte finance. Já je také neměla a přesto jsem letěla a byl to ten nejlepší krok, protože otevřel mraky nových dveří.


toto jsou finance, které jsme v Irsku museli dát na zálohu bytu


Výpověď v práci

Asi největší problémem u mnoha lidí je strach pustit se svých jistot. Přijít o stálou práci, která vás třeba nebaví, ale přináší vám peníze. Nebo vás baví, ale stejně chcete poznat něco nového. Nebojte se této jistoty pustit. Práce nikam neuteče, je i v jiné zemi a třeba zjistíte, že i lepší. Pokud máte rozumného zaměstnavatele tak vás pochopí a pokud ne, tak vám nemusí být líto, že odcházíte. Z mnoha případů vím, že po několika letech cestování se spoustu lidí vrátilo do práce, kde byli i před tím. Nám osobně v Irsku řekli, že kdykoliv se vrátíme máme dveře otevřené. Zadní vrátka si klidně nechte, pokud vám to umožní. Za sebe mohu říct, že jsem v zahraničí zkusila práce, které by mě nikdy nenapadli, že budu dělat. A v závěru to je součástí vzpomínek.


Práce na orchidejích na Novém Zélandu


Opustit bydlení

Další jistota, které se musíte pustit. Pokud je byt váš není problém ho na čas pronajmout někomu jinému. A pokud jste jen v nájmu není problém si po návratu najít jiný. Žádnou vědu v tom nehledejte. Pokud vám, ale pošta chodí na adresu bytu, který máte jen pronajatý, zajistěte si aby všechny důležité dokumenty měli kam chodit- třeba k rodičům.


Fotka, když jsme opouštěli nejlepší byt v Irsku, kde jsme bydleli víc, jak dva roky.


Pojištění zdravotní

Bod s velkou prioritou a povinnost každého, kdo nechce po několika letech přiletět do Čr a doplácet.

V cizině musíte být zdravotně pojištěni po celou dobu pobytu. Podmínky se liší dle země a bude pro vás lepší si je nastudovat předem. Nejlepší je se informovat na vaší pojišťovně, nerada bych dávala klamné informace- píšu z naší zkušenosti a jak jsme to udělali my.

Před cestou do Irska jsem se z pojišťovny odhlásila na dlouhodobý pobyt (což je tedy pobyt bez přerušení po dobu alespoň šesti měsíců. ) Vrátila jsem kartičku pojištěnce a domluvila se v pojišťovně, že hned jak dostanu v Irsku práci, pošlu jim email se smlouvou. Tak se také po třech týdnech stalo a paní mě odhlásila s pojišťovny úplně, protože pokud jste zaměstnaní v zemích EU měl by pojištění platit zaměstnavatel.

Na Zélandu jsme měli sjednané dvakrát cestovní pojištění na rok od Čpp. Pojištění by mělo být plynulé, neměli by jste bez něho být jediný den. Doporučuji si vše sepisovat ať v tom nemáte po návratu chaos. Když jsme se vrátili na 2 měsíce do Čech, opět jsme se nechali pojistit a na to jim stačilo doložení všech dokumentů (v EU smlouva, mimo EU cest.poj.) Když jsme jeli pracovně do Švédska a Norska, museli jsme vyplnit opět formulář na dlouhodobý pobyt a po návratu vše doložit (první a poslední výplatnici, smlouva či jiné dokumenty potvrzující, že jste byl pojištěný zaměstnavatelem v jiné zemi.) Na cestu do Kanady a USA jsme měli opět smluvené roční pojištění na celý svět a z pojišťovny v ČR se odhlásili.

Pokud se budete opětovné přihlašovat na zdravotní pojišťovnu, musíte být pojištěný minimálně dva měsíce.


Pojištění sociální

Ze sociálního pojištění vás v České republice odhlásí stávající zaměstnavatel. Pokud jste OSVČ, musíte se odhlásit sami. Počítejte s tím, že pokud nebudete pracovat v EU nepočítá se vám to do důchodu a při návratu nemáte nárok na sociální dávku, pokud si znovu neodpracujete rok. Při každém návratu do ČR delším než dva měsíce je potřeba nahlásit se na úřad práce v případě, že chcete, aby za vás platili zdravotní pojištění. V takovém případě počítejte s tím, že vás evidují, jako žadatele o práci. Nahlašovat se nemusíte pokud si budete zdravotní platit samotní nebo když plánujete v ČR být méně než dva měsíce.


Všechny vaše věci

Před cestou do zahraničí nastane okamžik, kdy si uděláte tu nejlepší čistku věcí v životě. Uvědomíte si totiž co jste vůbec nepoužívali, co je zbytečné a nebo co se třeba bude někomu hodit víc. Jsou různé možnosti, jak s tím naložit. Co opravdu nepotřebujete a má to pořád finanční hodnotu= prodat. Co víte, že neprodáte ale nechcete dát do popelnice=rozdat. Co víte, že potřebujete v budoucnu nebo to má pro vás význam, tak dat k rodičům do sklepa/pudu (prostě někam do bezpečí) a zbytek vyhodit. Nebo udělat dobrý skutek a rozdat charitám. Nelpěte na přeplněném bytě plném blbostí. Na cestách budete vděční za méně věcí a po návratu zjistíte, že jste ty odložené věci ani nepostrádali.


Věci, které jsme si posílali z Irska po 3,5 letech(plus další 4 kufry.)


Telefonní tarif

Pro všechny je jednodušší když si v zahraničí pořídí novou sim kartu dané země s novým číslem. Českou si ponechte. Určitě potřebujete české číslo na ověření banky a až se někdy do Čech vrátíte nemusíte mít nové. Ti z vás co máte tarif popřemýšlejte jestli se vám vyplatí ho měsíčně platit i ze zahraničí, když v mnoha případech jsou poplatky jiné nebo vám nemusí česká simka jít. Proto, pokud se vám to nevyplatí, zvažte odstoupení od tarifu a navázání na dobíjení kreditu. Pozor, z vlastní zkušenosti vím, že pokud si kredit rok nedobijete od posledního dobití, sim karta se deaktivuje. Stačí tedy dobít jednou ročně 200 kč. Po Evropě fungují data v pohodě.


Banka

Zjistěte si poplatky vaší banky nejen za vedení účtu, ale hlavně za výběry z bankomatu v jiných zemích. Také počítejte, že s českým účtem nemusíte na nějaký čas vůbec pracovat, tak je dobré mít přehled, aby vám tam nenaskočil nějaký ten dluh. Pro jistotu se i optejte co se stane, když vaše telefonní číslo nebude fungovat a vy budete muset něco zaplatit ověřovacím kódem. Každopádně si budete zařizovat určitě bankovní účet v dané destinaci.

Menší rada pro ty, kteří uvažují že si budou nějaký obnos posílat na český účet. Použijte Wise- za mě super služba a jedna s nejnižším možným poplatkem za převod cizí měny (liší se od měny.)


Plná moc

Sepište plnou moc s někým z vaší rodiny nebo osobou, ke které si necháváte poslat poštu. Tato osoba bude zplnomocněna k tomu co do dokumentu napíšete- přebírat za vás poštu (pozor korespondence, která je pouze do vlastních rukou se na to nevztahuje), k podpisům různých dokumentů atd.


Doprava do destinace

Další věc je zařídit si letenku/způsob dopravy. Jakmile jí máte už určitě nebudete chtít couvnout. Pokud se rozhodnete jet někam autem zjistěte si, jak je to v dané destinaci s řidičákem, registrací, poplatky, dálnice, povinná výbava nebo trajekty. Hlavně na jaké straně se řídí :D

Taky pokud máte v autě kameru, zjistěte si jestli je v dané zemi povolena (budete se divit, ale ne všude tomu tak je.) Jako příklad může sloužit náš článek, když jsme jeli do Norska autem.


Let do Skotska s krásnou oblohou


Vízové povinnosti a celní předpisy

Zjistěte si vízové povinnosti dané země. Ať už turistická nebo pracovní víza. Nezapomeňte, že nemůžete v každé zemi pracovat, tak jak se vám to hodí. Třeba na Zélandu se řeší víza jednou ročně, do Kanady zas celoročně, ale čekáte na vyjádření a třeba do Koreji ani nemůžete žádat online, ale pouze v Praze osobně. Takže každá země to má jinak. To samé platí pro převážení různých věcí do země i ze země. Někam s sebou nemůžete brát alkohol a někam ani potraviny. Pokud nechcete mít problémy kvůli celozrnné housce, tak si vše dohledejte.Lékařské prohlídky a povinná očkování

Opět každá země je odlišná. Některé země především Africké a Asie mají povinná očkování a je určitě fajn využít lékařské výlohy dokud jste pojištění. My každopádně vždy před cestou z ČR jdeme na klasické prohlídky, k zubaři a já jako žena samozřejmě gynekologii. Před Zélandem jsme si dali tetanus. Lékařství je ve spoustě zahraničních zemí celkem drahé a málo co pojišťovna uhradí. Od spousty známých vím, že se někdy vyplatí koupit letenku do Čr než jít k zubaři jinde.


Léky

Nezapomeňte, že mimo ČR nemusí mít stejné léky na jaké jste zvyklí. Proto si s sebou vezměte potřebné léky bez kterých se neobejdete. Ale pozor, opět jsou jistá pravidla, kdy nemůžete převážet vše co chcete. Například antikoncepci jsem si předepsala od doktorky na rok, ale nechávala si jí posílat poštou postupně, protože bylo povoleno jí převážet pouze na půl roku. Balíček byl vždy kontrolovaný na celnici a v pořádku došel. Pro případ si všechny léky nechávejte v originálním balení.


Balení

Natěšeni balíte a vkládáte věci, které si zároveň komentujete na co se budou hodit. Pokud se stěhujete někam na rok a déle, vezměte si hlavně kvalitní zimní věci, protože letní koupíte klidně až na místě. Budete vděční za každé kg na zádech míň. Vím o čem mluvím, s 20 kg na zádech chodit po horkém Singapuru bylo za trest. Co si zabalit si, ale určitě řekneme v jiném článku.

Při letecké přepravě si cenné a křehké věci (fotoaparáty, kamery, notebooky, šperky, peníze, léky apod.) berte s sebou do kabiny. My si zavazadla vždy zamkneme a obalíme potravinářskou fólií- tím se zavazadlo celkem smrskne, není špinavé a když se v něm někdo bude hrabat tak to poznáte. Na delší cestu letadlem se určitě pořádně připravte. K tomu vám pomůže můj článek Jak přežít dlouhé lety.


Naše přepakovanost, když jsme letěli na Zéland se čtyř denní zastávkou v Singapuru.


Kulturní zvyky

Ne každá země vše toleruje. Pokud pojedete mimo Evropu určitě budete muset vědět co si můžete obléknout a o čem můžete mluvit, pravidla ale i zvyky dané destinace. Je dobré byt informovaný. Hlavně nepředpokládejte, že se všude domluvíte anglicky. V Lisabonu mě to třeba celkem překvapilo.


Práce či bydlení předem

Jedna z možností, jak to lze také udělat je mít alespoň menší jistotku pokud opravdu nejedete záměrně na blind. Za mě je určitě super sehnat ubytování předem. Udělali jsme to tak pokaždé a měli jistotu, že nebudeme spát na letišti. Facebooku je darem pro cestovatele, protože je tam velké množství skupin, kde lidé ubytování nabízejí. Ale pokud chcete sehnat jen něco než se rozkoukáte, tak určitě booking.com Ohledně práce je každopádně lepší shánět až na místě, zaměstnavatelé mají radši osobní kontakt, ale samozřejmě to jde i na dálku. Zkuste štěstí a rozesílejte životopisů co to jde. Nabídky prací stačí vyhledat na netu nebo se optat známých. Další možnost jsou i různé agentury což, ale ne každý doporučuje. No a pokud vám nevadí do začátku dobrovolničení tak workaway je super stránka.


Rodinné záležitosti

Kromě loučení s rodinnou si také dejte do kupy vše co nemáte dořešené. Věřte, že se vám bude odlétat snadněji. Pro děravé hlavy je dobré si napsat data narození nebo adresy na pohledy. Všechny pořádně obejměte, olíbejte a hurá do světa.


Život je příliš krátký, tak ať stojí za to a je podle vašich představ

Pokud se někdo chcete na něco zeptat, ráda odpovím.

581 views0 comments

Recent Posts

See All

Commenti


bottom of page