top of page
  • Writer's pictureVeru Diblíková

Co jste možná o Irsku nevěděli

Jiný kraj, jiný mrav. Není tomu jinak v ostrovní zemi ležící v Atlantském oceánu na severozápadě Evropy.


Věděli jste že?

►Irsku se přezdívá zelený nebo smaragdový ostrov.


►Irsko vzniklo díky mnohaletému boji za nezávislost na Spojeném království.


►Nejstarší důkazy lidské přítomnosti v Irsku jsou datovány roku 12 800 před Kristem.


►V Irsku jsou zakázány "happy hours"


►Ačkoliv se o Irech říká, že to jsou pijani, tak v barech či klubech se zavírá leckdy ve 2-3 ráno. Většinou se setkáte i s tím, že kolem půlnoci už se přestává prodávat alkohol.


Foto z Irského October fest


►V Irsku existuje bar, který se otevřel v roce 900 a je stále funkční. Říká se mu Seanův bar.


►V klubech často platí dress code. Tepláky nechte doma.


►Titanic byl postaven v Belfastu, v Severním Irsku.


Posledním přístavem, odkud Titanic vyplul, byl v irském městě Cobh, které se v té době jmenovalo Queenstown.


►V Irsku nikdy nežili hadi, protože jsou chladnokrevní a nemohli v době ledové přežít v zamrzlé půdě. Jednodušší a víc známou verzí je, že je vyhnal Sv. Patrik.


►Ostatky patrona zamilovaných svatého Valentýna se nacházejí v kostele na ulici Aungier Street ve městě Dublin.


►Irská populace se stále nevzpamatovala z hladomoru v letech 1845-1852. Před hladomorem v Irsku žilo 8 milionů lidí, dnes jich je pouze 4,2 milionů.


►Pouhých 9 % obyvatel Irska se skutečně narodí se zrzavými vlasy.


►Díky své izolaci od evropského kontinentu Irsko postrádá několik běžných živočišných druhů, kteří jsou běžně k nalezení jinde v Evropě, jako jsou krtci, lasičky, tchoři,..


►V irských tancích se veškerá hlavní pozornost i práce zaměřuje na nohy. Ruce jsou spuštěny u těla a horní polovina je vlastně jako prkno.


►Irský prefix příjmení "Mac" znamená "syn někoho", zatímco "O" znamená "vnuk někoho". Příklad našich kamarádů O'Brian nebo Mc'Kinley.


►Irským jazykem mluví mimo školu méně než 10 % populace. Irština je na škole povinný předmět.►Angličtině byla v Irsku poprvé představena při normanské invazi ve 12. století.


►Všichni lední medvědi pocházejí z jedné samice medvěda hnědého, která žila v Irsku před 50 000 lety.


►Piva Guiness se překvapivě vypije více v Nigérii než v Irsku.


►Nejstarší jachtařský klub na světě je ve městě Cork. Byl otevřen v Irsku v roce 1720.


►Irsko se v irském jazyce řekne Éire.


►Pokud je jeden z vašich prarodičů Ir, můžete získat irské občanství bez ohledu na to, kde žijete nebo, kde jste se narodili.


►Do roku 2009 existovala dohoda, že za darování krve dostanete pintu piva.


►Guinness je šestým největším pivovarem na světě.►V Irsku je po celý rok o jednu hodinu méně než v České republice.


►Mateřská je zde pouze půl roku. Proto se tak dobře uplatní aupair.


►V roce 2015 rozšířilo Irsko svoji ústavu o dodatek, který dovoluje sňatky lidí stejného pohlaví. Stalo se tak vůbec první zemí, která legalizovala homosexuální manželství referendem.


►Svatý Patrik nebyl Ir. Nenarodil se v Irsku, ale v Británii a jeho rodiče byli Římané.


►Celková rozloha irského ostrova je 84 421 km2 z čehož 70 282 km2 zabírá Irsko a 14 139 km2 Severní Irsko. Irsko je tak třetím největším ostrovem v Evropě a dvacátým na světě.


►Irský prsten Claddagh znamená lásku přátelství a loajalitu. Pokud je žena zadaná či vdaná, nosí se prsten korunou nahoru, pokud je svobodna tak korunou dolů.


►Lidé se domnívají, že trojlístek jakožto symbol svatého Patrika znamená víru, naději a lásku, ale on ho při kázání používal jako ilustraci svaté trojice - otce, syna a ducha svatého.


►Trojlístek není hlavním symbolem Irska. Jeho nejhlavnějším symbolem je harfa. Irsko je tak jedinou zemí jejíž státním znakem je hudební nástroj.


►Dalším symbolem Irska je whiskey a pivo Guinness, keltský kříž, jetel a irský vlkodav.


►V Irsku je upřednostňováno označení whiskey, kdežto ve Skotsku whisky.


►34 milionů Američanů se hlásí k irskému původu. V samotném Irsku žije 4,2 milionu Irů.


►Americký prezidentský palác Bílý dům nenavrhl Američan, ale Ir. Talentovaný architekt se jménem Jame Hoban. Jeden takový menší bílý dům najdete i v Dublinu. Sídlí tam Irský prezident.


►Na Velikonoce na Velký pátek neuslyšíte žádnou sekačku, pilu a jiné. Tento den jsou venkovní práce zakázané, protože ho lidé mají trávit odpočinkem či nákupy svátečního oblečení.


►Mezi tradiční pokrmy patří Stew (jehněčí nebo skopové maso a zelenina.) Coddle (obdoba guláše) nebo Colcannon (vařené brambory s kapustou a česnekem).


►Phoenix park v Dublinu je největší městský park v evropě.►Roku 2005 bylo Irsko hodnoceno prvním místem v indexu kvality života. Tato země má velmi dobrý vzdělávací systém, politickou svobodu, svobodu tisku a dbá hodně na dodržování lidských práv.


►Některé domácnosti platí energie kreditní kartou přímo z boxu v domě. Pokud jim nejde světlo stačí si dobit-jednoduše řečeno.


►Jedním z nejčastějších suvenýrů, které si lidé z Irska vozí, patří bílé vlněné svetry s aranskými vzory. Podle pověsti tyto svetry pletly od nepaměti ženy rybářů z Aranských ostrovů.


►Kasa v autobusech funguje na princip váhy. Bere tudíž jen kovové mince. Pokud nemáte přesně řidič vás pravděpodobně nevezme nebo vám nevrátí na zpět. Dříve vraceli pouze v podobě lístků, na kterém je částka jež si musíte vyzvednout v centru Dublinu. To už dnes neplatí.


►Irsko má neutrální zahraniční politiku. Nepatří mezi země NATO


Tak jak jste na tom? Překvapilo vás něco nebo víte o Irsku od A po Z ?

158 views0 comments

Recent Posts

See All

コメント


bottom of page